PGNiG będzie dostawcą gazu dla grupy zakupowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

1548659411 pgnig centrala siedziba02 pgnig

fot: PGNiG

Startupy zakwalifikowane do programu będą mogły przeprowadzić pilotażowe wdrożenia w spółkach z Grupy Kapitałowej PGNiG, pozyskać finansowanie lub skorzystać z oferty grantowej na badania i rozwój technologii w Polsce

fot: PGNiG

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozstrzygnęła przetarg dotyczący wspólnego zakupu gazu w latach 2020-2021. Dostawcą tego paliwa do 25 gmin będzie spółka PGNiG. Łącznie, w ciągu dwóch lat trwania umowy, dostarczy 225 gigawatogodzin (GWh) gazu o wartości 38,3 mln zł - poinformowała portal netTG.pl Kamila Rożnowskaz, rzezcnik prasowy GZM.

Przetarg dotyczący wspólnego zakupu gazu został ogłoszony na początku października i wpłynęła jedna oferta. Po jej przeanalizowaniu, komisja przetargowa zdecydowała we wtorek, 19 listopada, o rozstrzygnięciu tego postępowania. Spółka PGNiG Obrót Detaliczny, która tę ofertę złożyła, w ciągu najbliższych dwóch lat dostarczy do 25 gmin Metropolii 225 gigawatogodzin (GWh) gazu o wartości 38,3 mln zł. 

W skład grupy zakupowej gazu weszli: Będzin, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Gliwice, Imielin, Katowice, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Psary, Ruda Śląska, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Knurów, Lędziny, Siemianowice Śląskie oraz Wyry. 

Samorządy zamierzają w ten sposób zapewnić dostawy gazu dla 66 jednostek, działających na ich terenie - m.in. szkół, przedszkoli, muzeów, szpitali, urzędów oraz zakładów komunalnych. Na liście odbiorców znalazły się m.in. Teatr Miejski w Gliwicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Zakład Oczyszczania Miasta Mysłowice czy też Sosnowiecki Szpital Miejski Sp. z o.o. 

Przypomnijmy, że Metropolia od 2019 r. koordynuje również wspólny zakup energii elektrycznej. To największa tego typu grupa zakupowa w Polsce, którą na lata 2020-2021 utworzyło 113 zamawiających, na których terenie działa 326 jednostek. Prąd wspólnie z Metropolią kupują również gminy spoza jej obszaru – m.in. Rydułtowy, powiat zawierciański oraz 55 instytucji należących do samorządu województwa śląskiego. Przetarg dotyczący wspólnego zakupu prądu został rozstrzygnięty w październiku i wygrała go spółka Tauron Sprzedaż GZE sp. z o. o. Wartość umowy to 398,1 mln zł i dostawa około 976 GWh. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.