PGE uruchomi w Bełchatowie Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego

fot: Materiały prasowe

Wyeksploatowanie złóż węgla to dla mieszkańców Bełchatowa najważniejszy argument przemawiający za przeprowadzeniem transformacji energetycznej

fot: Materiały prasowe

W przyszłym roku PGE uruchomi w Bełchatowie Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Laboratorium wraz z zapleczem naukowo-badawczym ma opracowywać i wdrażać rozwiązania zapobiegające powstawaniu odpadów i ich efektywnego wykorzystywania.

Budowę centrum ogłoszono podczas poniedziałkowej konferencji w Bełchatowie z udziałem kierownictwa PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Nowa inwestycja w obszarze Gospodarki Obiegu Zamkniętego ma na celu zbliżenie energetyki do ekologii. Wskazano, że dzięki Centrum Badań i Rozwoju GOZ oraz współpracy z ośrodkami naukowymi mają być rozwijane rozwiązania przyjazne dla środowiska. Zadaniem centrum będzie wypracowanie technologii przetwarzania odpadów, odzysku surowców i wytwarzania pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów, a także opracowanie specjalistycznych rozwiązań dla Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), dedykowanych do instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych.

Jak podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski, GOZ i powstające centrum badawczo-rozwojowe to jeden z ważnych elementów strategicznego celu Grupy dojścia w 2050 roku do neutralności klimatycznej.

- W segmencie GOZ zatrudniamy już ponad 1000 osób i chcemy go rozwijać. () Wiemy już, że z OZE będzie powstawało wiele odpadów, które chcemy jako PGE zagospodarowywać w przyszłości. Centrum Badań i Rozwoju GOZ, które zostanie uruchomione w Bełchatowie, będzie zajmowało się działalnością innowacyjną, która będzie utylizowała odpady, nie tylko UPS (uboczne produkty spalania - PAP) i UPW (uboczne produkty wydobycia - PAP), które zagospodarowujemy obecnie - wyjaśnił.

Dodał, że inwestycja została zlokalizowana w Bełchatowie, gdzie realizowana jest strategia transformacji energetycznej. - Chcemy, by w sercu polskiej elektroenergetyki w kolejnych latach także tętniło życie i by Bełchatów się rozwijał. Powołanie Centrum to krok dowodzący, jak Bełchatów jest ważny dla polskiej elektroenergetyki i PGE - zaznaczył Dąbrowski.

Szef PGE Ekoserwis Lech Sekyra wskazał, że strategia i działania segmentu GOZ w Grupie PGE jest odpowiedzią na wyzwania transformacji gospodarczej zarówno w krótkiej, jak i w dłuższej perspektywie. - Śmiało można powiedzieć, że bez wdrożenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego nie przeprowadzimy w efektywny sposób transformacji gospodarczej regionów - przekonywał.

Zapowiedział, że w Bełchatowie powstanie wyspecjalizowane laboratorium razem z zapleczem naukowo-badawczym, które ma działać nie tylko na rzecz Bełchatowa, ale całej Polski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.