PGE: Unikalne dokumenty Armii Krajowej dla Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego

1611849208 materialy ak pge

fot: PGE

okumenty zakupione i przekazane przez PGE do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego to zbiór około 1500 stron rękopisów i druków ulotnych

fot: PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna zakupiła i przekazała do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego zbiór oryginalnych dokumentów konspiracyjnych Armii Krajowej z lat 1943-1944 - poinformowały w czwartek, 28 stycznia, służby prasowe spółki. Rękopisy i druki ulotne, wchodzące w skład zbioru dokumentów, zostaną udostępnione zwiedzającym w wydzielonej części Muzeum.

- Zakupione i przekazane przez PGE dokumenty stanowią unikalny zbiór poświęcony  działalności Armii Krajowej i Państwa Podziemnego. Mają one niezwykle cenną wartość historyczną i edukacyjną. Pozyskanie zbioru dokumentacji AK z lat 1943-1944 pozwoli zachować cenne materiały dla przyszłych pokoleń – mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski. 

Dokumenty zakupione i przekazane przez PGE do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego to zbiór około 1500 stron rękopisów i druków ulotnych, zawierających informacje dotyczące działania systemu prawnego Polskiego Państwa Podziemnego i  Kontrwywiadu Armii Krajowej.

- Zbiór jest niesłychanie cennym i zwartym zespołem prezentującym sposób funkcjonowania podziemnego sądownictwa Państwa Polskiego. Badając dokumenty trzeba zdać sobie sprawę w jak niesłychanie trudnych warunkach przyszło pracować prokuratorom i sędziom Polski Podziemnej. To dzięki tak wspaniałym darczyńcom jak PGE, będzie możliwe zachowanie tej ważnej dla przyszłych pokoleń dokumentacji – mówi Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego.

W zbiorze znajdują się także sprawozdania z działalności Armii Krajowej (w tym z akcji likwidacyjnych i bojowych), opisy struktur konspiracyjnych, rozpracowywania agentów Gestapo i urzędników III Rzeszy oraz przedstawicieli władz wojskowych i  policyjnych.

W skład archiwum wchodzą również dokumenty Kontrwywiadu AK i Wojskowych Sądów Specjalnych VII Obwodu AK Obroża Rejonów: II „Celków” (Marki) i III „Dęby” (Rembertów). Unikalny zbiór stanowią dokumenty dotyczące działalności członków Polskiej Partii Robotniczej. Wśród pozyskanych materiałów znajdują się druki związane z działaniem urzędów i urzędników skarbowych z rejonu Warszawy i okolic zarówno w zakresie rozpracowania niemieckich informatorów, jak również powołania przy Komendzie Głównej Armii Krajowej konspiracyjnego Komitetu Skarbowców Polskich, w tym unikalny Regulamin działania Komitetu.

W zbiorze zachowała się także prawdopodobnie jedyna znana Instrukcja kolportażu druków konspiracyjnych w  ramach Akcji N - akcji prowadzonej wśród Niemców od kwietnia 1941 r. do kwietnia 1944 r. Uzupełnienie zbioru dokumentów stanowi prasa konspiracyjna, w tym wydawnictwa i druki niepodległościowego podziemia.

Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego – to miejsce szczególne na mapie Warszawy. Znajduje się w kompleksie gmachów dawnego Banku Polskiego – Powstańczej Reduty, w której do dziś pozostały ślady wyszczerbionych odłamkami i podziurawionych kulami murów.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.