PGE: trwają prace nad inwestycją w Opolu

1329370333 pge elektrownia opole widok pge

fot: PGE

Nowe bloki w Elektrowni Opole mają powstać w latach 2017-2018

fot: PGE

PGE pracuje nad urentownieniem inwestycji w budowę nowych bloków energetycznych w Opolu - powiedział we wtorek (23 lipca) prezes Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztof Kilian. Dodał, że za kilkanaście dni możliwe będzie podanie bliższych informacji w tej sprawie.

W sprawę inwestycji w Opolu zaangażował się rząd, najpierw - na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił, że znajdą się środki i sposoby, by te bloki powstały. Także w czerwcu, będąc już w Opolu, szef rządu poinformował, że jeszcze latem mogą ruszyć prace. Zaś na początku lipca minister skarbu zapowiedział, że do końca lipca ma nastąpić formalne rozpoczęcie prac przy budowie bloków w Elektrowni Opole. Wcześniej PGE i Kompania Węglowa podpisały list intencyjny ws. współpracy przy tej inwestycji. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński mówił, że spółki pracują teraz nad formułą kontraktu długoterminowego.

We wtorek w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbywa się "Okrągły stół na temat inwestycji w energetykę opartą na węglu i gazie w Polsce". Jej uczestnicy dyskutują o tym, czy i na ile realne są plany inwestycyjne w elektrowniach konwencjonalnych w naszym kraju.

Uczestnicy debaty omówią nie tylko harmonogram realizacji inwestycji, ale też poziom opłacalności i źródła finansowania. Ze względu na skalę tych przedsięwzięć, nowego znaczenia nabiera rola Skarbu Państwa. Głównymi inwestorami w polskiej elektroenergetyce są firmy, w których właśnie Skarb Państwa jest współudziałowcem.

Część ekspertów branży ostrzega, że bez inwestycji w elektrowniach konwencjonalnych już ok. 2016-17 roku może wystąpić deficyt mocy w kraju.

Przedstawiciele branży będą dyskutować ponadto o znaczeniu i udziale energetyki węglowej i gazowej w bilansie energetycznym kraju, a także o planach odbudowy mocy pod kątem możliwości ich realizacji, jak również o stanie przygotowań największych projektów. W drugiej części okrągłego stołu ocenią koszty budowy bloków i warunki ich opłacalność, jak również możliwości finansowania.

Debata jest organizowana w ramach projektu PAP Serwis Energetyka Ekstra. Udział w niej biorą prezesi spółek PGE, PGNiG, Tauron Polska Energia, Enea a także eksperci branży i przedstawiciele instytucji finansowych.

Przebieg debaty można śledzić on-line na stronie www.pap.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.