PGE razem z Tauronem rozwijają sieć LTE450

1588677453 wojciech dabrowski

fot: PGE

- Chcemy być liderem w energetyce wiatrowej na morzu i na lądzie – podkreśla Wojciech Dąbrowski

fot: PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia zawarły porozumienie w sprawie pilotażu usług sieci łączności specjalnej w technologii LTE w pasmie 450MHz na obszarze koncesyjnym Tauronu. Porozumienie w tej sprawie podpisały PGE Systemy oraz spółka dystrybucyjna Tauronu, które podejmą działania zmierzające do wdrożenia sieci LTE450 na obszarze Tauron Dystrybucja.

Jak poinformowali w komunikacie przedstawiciele PGE, sieć LTE450 ma zapewnić niezawodną i bezpieczną szerokopasmową transmisję danych na potrzeby energetyki. Transformujący się sektor energetyczny potrzebuje trzech głównych rodzajów usług łączności – łączności  dyspozytorskiej, zdalnego sterowania infrastrukturą energetyczną oraz zdalnego odczytu liczników energii. Budowana przez PGE sieć LTE450, w odróżnieniu od innych dostępnych sieci łączności dyspozytorskiej, jest w stanie zapewnić wszystkie trzy wymienione usługi.

- Budowa sieci LTE450 jest jedną z inwestycji strategicznych Grupy PGE, od której w najbliższym czasie  coraz bardziej  będzie uzależnione efektywne i coraz bardziej niezawodne zarzadzanie wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Zgodnie z zaplanowanym w PGE harmonogramem faza inwestycyjna projektu ma trwać 4 lata. Dzisiejsze porozumienie to ważny krok w rozwoju programu LTE450 w PGE. Działania na obszarze Tauron Dystrybucja mają na celu przetestowanie możliwości sieci i docelowo wdrożenie bezprzewodowej sieci łączności specjalnej w standardzie LTE450 na obszarze dystrybucyjnym należącym do Tauronu. Dzięki temu docelowo możliwe będzie zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania sieci energetycznej oraz zapewnienie m.in. niezawodnej łączności w procesie usuwania awarii o charakterze masowym – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W ramach porozumienia planowane jest przeprowadzenie pilotażu świadczonych usług przez sieć LTE450 i opracowanie rekomendacji dla dalszych prac. Oszacowane zostaną koszty inwestycji oraz zidentyfikowane ryzyka dla każdej ze stron. Zostanie również opracowana koncepcja modelu biznesowo-technicznego oraz harmonogram realizacji prac umożliwiających realizację budowy sieci LTE450 w Tauron Dystrybucja we współpracy z PGE Systemy.

- Jednym z priorytetów rozwoju naszej firmy jest inwestowanie w najnowsze technologie wspierające bezpieczeństwo i niezawodność systemu dystrybucji energii elektrycznej. W tym celu, TAURON Dystrybucja rozpoczął współpracę z PGE Systemy w zakresie sieci LTE450 od momentu powstania Ogólnokrajowego Zespołu Roboczego powołanego wraz z innymi Operatorami Systemów Dystrybucyjnych. Trzeba podkreślić, że sieć LTE450 dedykowaną jest całej energetyce  - mówi Paweł Strączyński, prezes zarządu Tauron Polska Energia - Niezawodna i bezpieczna szerokopasmowa łączność bezprzewodowa o wysokim poziomie dostępności to niezbędny element nowoczesnej energetyki - wyjaśnia Paweł Strączyński.

Do tej pory, w ramach Programu LTE450, w Grupie PGE przeprowadzono liczne testy przedwdrożeniowe technologii LTE450/LTE-M, które zakończyły się w lutym 2021 roku. Przygotowano niezbędną dokumentację, opracowano model finansowo-techniczny i uzyskano wszystkie niezbędne zgody korporacyjne. Podczas prowadzonych prac poddano analizie różne warianty osiągnięcia docelowego zasięgu sieci LTE450 z uwzględnieniem wymaganej dostępności, niezawodności i bezpieczeństwa świadczonych usług (w tym m.in. podtrzymania łączności przez co najmniej 24h w sytuacjach awaryjnych). Istotnym aspektem były także kwestie finansowe oraz szybkość budowy docelowego zasięgu sieci LTE450. Wypracowany został optymalny model zakładający wykorzystanie infrastruktury własnej PGE oraz infrastruktury telekomunikacyjnej dostępnej na rynku.

Budowa systemu LTE450 ma na celu zapewnienie Grupie Kapitałowej PGE niezawodnej i bezpiecznej szerokopasmowej łączności bezprzewodowej o wysokim poziomie dostępności z uwzględnieniem specyficznych potrzeb sektora energetycznego jak i ciepłowniczego. Łączność ta, w szczególności szerokopasmowa transmisja danych oraz transmisja na potrzeby Internetu Rzeczy (IoT), jest niezbędna do budowy nowoczesnych rozwiązań energetycznych.

Trwające od ponad dwóch lat w Grupie Kapitałowej PGE prace nad wymaganiami dla sieci łączności specjalnej LTE450 odbywają się we współpracy z głównymi uczestnikami sektora energii w Polsce. W ramach Ogólnopolskiego Zespołu Roboczego ds. budowy sieci LTE450, przedstawiciele PGE Systemy oraz PGE Dystrybucja współpracują z operatorami sieci dystrybucyjnych (OSD), czyli z Eneą Operator, Energą Operator, Tauronem Dystrybucją i Innogy – Stoen Operator. W pracach zespołu biorą udział także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Gaz System, Polskiej Spółki Gazownictwa i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.