PGE: pierwsze rozpalenie nowego kotła w Elektrowni Opole

1542357751 bloki 5 6 elektrownia opole pge

fot: PGE GiEK

Budowa nowych bloków 5 i 6 na węgiel kamienny w elektrowni Opole (na zdj.) trwała etapami od 2014 r., a wartość inwestycji szacuje się na 11,6 mld zł

fot: PGE GiEK

Prace na budowie bloków 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE, wchodzą w finalną fazę realizacji. Zaawansowanie budowy wynosi już prawie 95 proc. W środę, 14 listopada, sukcesem zakończyło się pierwsze rozpalenie kotła parowego bloku nr 5 na oleju lekkim - poinformowała portal netTG.pl spółka.

- Tym samym rozpoczął się gorący rozruch jednego z dwóch budowanych bloków energetycznych - potwierdza Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Budowa nowych bloków w Elektrowni Opole to największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce po 1989 r. Po jej zakończeniu, opolska elektrownia uplasuje się w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie. Zwiększy się także jej rola w gwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie i Kozienicach - podaje PGE GiEK.

Sprawność bloku netto aż 46 proc. 
- Budowa dwóch nowoczesnych jednostek to flagowa inwestycja PGE. Jesteśmy dumni, że tak skomplikowany proces, zarówno pod kątem inżynieryjnym, jak i projektowym, powoli dobiega końca i możemy pochwalić się kolejnym, zakończonym sukcesem etapem, jakim jest pierwsze rozpalenie kotła. Zastosowanie najnowszych technologii w Elektrowni Opole na blokach 5 i 6 pozwoli na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej na poziomie ok. 46 proc. - dużo wyższej od obecnie funkcjonujących w polskiej energetyce - oraz umożliwi znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 20 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii. Nowe bloki 5 i 6 w Elektrowni Opole w istotny sposób przyczynią się do realizacji najnowszych celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, ponieważ będą zastępować jednostki wycofywane w innych elektrowniach, wybudowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. – mówi Radosław Rasała, p.o. prezesa zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Budowa w etapach od 2014 r.
Przypomnijmy, że inwestycja rozpoczęła się w lutym 2014 r. Od tego momentu wykonano szereg prac budowlanych (zamontowano konstrukcje kotłowni i części ciśnieniowe kotłów obu bloków, konstrukcje maszynowni i płaszcze chłodni kominowych, o wysokości przeszło 185 m). Jednym z ważniejszych etapów był początek 2017 r. Wtedy m.in. posadowiono stojan generatora bloku numer 6 oraz zakończono pomyślnie próbę wodną kotła bloku numer 5. Powiodła się też próba ciśnieniowa rurociągów wysokoprężnych oraz skraplacza bloku numer 5. Pomyślnie wypadły testy i próby odbiorowe urządzeń elektrycznych. Zamontowano turbozespoły dla bloków 5 i 6 i kotły parowe z urządzeniami pomocniczymi, a także elektrofiltry oraz instalację odsiarczania spalin.

Rozpalenie kotła olejem przed podaniem węgla kamiennego
13 listopada 2018 r. nastąpił kolejny istotny etap realizacji inwestycji - pierwsze rozpalenie kotła nr 5, które miało na celu zabezpieczenie przed korozją części ciśnieniowej kotła. Po ustabilizowaniu pracy kotła opalanego olejem lekkim i uzyskaniu warstwy magnetytowej zostanie podane paliwo główne, czyli węgiel kamienny.

Rozpalenie kotła potwierdza jednocześnie wejście w etap gorącego rozruchu bloku nr 5. Zakończy się on synchronizacją turbozespołu nr 5 o mocy 900 MW z systemem elektroenergetycznym kraju.

Przed blokiem m.in. miesięczna próba nieprzerwanej pracy
W kolejnych miesiącach, oprócz niezbędnych pomiarów technicznych, optymalizowania procesu spalania i regulacji układów pomocniczych, zostaną przeprowadzone pomiary gwarancyjne oraz trzydziestodniowa próba nieprzerwanej pracy.
Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich elementów bloku energetycznego, co pozwoli na przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji, które zgodnie z harmonogramem nastąpi do 15 czerwca 2019 r. Zakończenie budowy bloku nr 6 nastąpi cztery miesiące później, tj. 30 września 2019 r.

Inwestycja o wartości 11,6 mld zł realizowana jest przez konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.