PGE Energia Odnawialna chce rozwijać energetykę wiatrową

Turbina wieza ARC

fot: ARC

Pierwsza linia do produkcji wież do elektrowni wiatrowych w Stoczni Gdańsk ma ruszyć już w październiku

fot: ARC

PGE Energia Odnawialna, która w czwartym kwartale planuje zadebiutować na GPW, do końca 2015 roku chce mieć 1000 MW mocy w energetyce wiatrowej - poinformował Jacek Podlewski, wiceprezes ds. inwestycji, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

- Strategia inwestycyjna jest przygotowana. Na tym etapie jesteśmy na dobrej drodze, by te zamierzenia wykonać. Strategia zakłada do 2015 roku 1000 MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej na lądzie i przygotowanie projektów 1500 MW na morzu. To są dwa elementy, wokół których pracujemy. Ten pierwszy element jest bardziej realny, drugi mniej, bo Polska nie jest jeszcze gotowa, by budować na morzu, nie ma prawa, nie ma wielu ustaleń, które determinują możliwość inwestycji - powiedział Podlewski.

- W tej chwili skupiamy się na tym, co możemy zrobić z energetyką wiatrową na lądzie. Rozwijamy własne projekty, analizujemy też co jest interesującego na rynku - dodał.

Poinformował, że spółka planuje przejęcia zaawansowanych projektów wiatrowych albo gotowych, albo budowanych farm.

- Złożyliśmy oferty na przejęcie ponad 80 MW. Nie mamy jeszcze ostatecznie uzgodnionych warunków tych przejęć, nie mamy podpisanych umów, ale na tym etapie uzgodnień można optymistycznie zakładać, że jest realne, aby te trzy projekty, czyli farmy wiatrowe do końca roku znalazły się w naszym posiadaniu - powiedział Podlewski.

Dodał, że spółka realizuje też własne projekty.

- Wchodzimy w etap realizacyjny dwóch własnych projektów, w sumie na 38,5 MW, które też mają być ukończone na przełomie roku, może na początku przyszłego roku. Wszystko zależy od pogody. Jeden z tych projektów jest realizowany wspólnie z podmiotem duńskim, drugi jest w 100 proc. nasz własny - powiedział Podlewski.

Na przyszły rok spółka planuje kolejne akwizycje i uruchamianie kolejnych własnych projektów.

- Mamy nadzieję, że uda się uruchomić budowę własnego projektu o mocy 90 MW, choć zależy to od organów administracyjnych. Będziemy równolegle rozwijać pozostałe projekty, które mamy w portfelu - powiedział wiceprezes.

- W sumie mamy w portfelu ponad 800 MW swoich projektów. Zakładamy, że części z nich nie uda się zrealizować, bo jest cała masa uwarunkowań po stronie samorządów, przyłączy itd. Te 800 MW staramy sie rozwijać, przewidujemy, że na różnym etapie część z tych projektów wypadnie z listy albo będzie przeniesiona w czasie. Równolegle planujemy co najmniej kilkaset MW akwizycji, ale to zależy od sytuacji na rynku, naszych projektów i od możliwości finansowych - powiedział.

- Mamy plan 1000 MW do końca 2015 roku i jesteśmy zdeterminowani, by to zrobić - powtórzył.

Obecnie spółka posiada 30 MW mocy.

Podlewski poinformował, że spółka chce rozwijać projekty biogazowe, ale czeka na możliwość realnego dofinansowania.

- Jeśli chodzi o energetykę w oparciu o wodę, to rynek jest bardzo wąski. Rozwijamy kilka własnych projektów na około 7 MW - powiedział Podlewski.

Poinformował, że spółka rozważa udział w prywatyzacji Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, w skład którego wchodzą cztery elektrownie wodne o łącznej mocy około 100 MW.

Zainteresowanie kupnem Niedzicy wyrażał już wcześniej także Tauron.

PGE Energia Odnawialna planuje zadebiutować na GPW w czwartym kwartale tego roku. W sierpniu spółka chce złożyć prospekt do KNF. Planowana jest tylko emisja nowych akcji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.