PGE Energia Ciepła przygotowuje 15 projektów rozwojowych za 4,5 mld zł

1618221992 energacieplo

fot: Energa

W wyniku realizacji przedsięwzięcia produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE sięgnie 190 000 MWh/rok

fot: Energa

PGE Energia Ciepła przygotowuje 15 kolejnych projektów rozwojowych o łącznej wartości około 4,5 mld zł - poinformowała spółka w czwartek. Firma dodała, że obecnie realizuje 10 inwestycji o wartości 3,2 mld zł.

W czwartek PGE Energia Ciepła (PGE EC) poinformowała, że przygotowuje 15 projektów rozwojowych o łącznej wartości około 4,5 mld zł. W Elektrociepłowniach należących do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, obecnie prowadzonych jest aż 10 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 3,2 mld zł - dodała spółka.

- PGE Energia Ciepła realizuje inwestycje, mające na celu unowocześnienie sektora. Dobór technologii i urządzeń jest dostosowywany do potrzeb lokalnego rynku ciepła. Podstawowym paliwem w coraz większym stopniu będzie gaz wsparty instalacjami OZE, w tym m.in. fotowoltaiką, biomasą, kolektorami słonecznymi lub odpadami komunalnymi - wskazał cytowany w komunikacie prezes PGE Energia Ciepła Maciej Jankiewicz.

Prezes zwrócił uwagę, że inwestycje w paliwa alternatywne w spółce to również rozbudowywana o drugą linię technologiczną Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie. Biomasę, jako jedyne paliwo, wykorzystujemy już na przykład w Szczecinie oraz jako część miksu paliwowego w elektrociepłowni w Kielcach - dodał Jankiewicz.

W komunikacie podkreślono, że na realizacji inwestycji i zmianie technologii na niskoemisyjną wspartą OZE zyska środowisko, gdyż w miastach znacznie ograniczone zostaną emisje tlenków siarki, azotu, dwutlenku węgla i pyłów. PGE EC poinformowała, że przewidywany spadek emisji w przypadku zastąpienia wodnego kotła węglowego wodnym kotłem gazowym, wynosi odpowiednio: dla tlenków siarki o ponad 90 proc., tlenków azotu o 75 proc., pyłów o 95 proc. oraz dwutlenku węgla o około 40 proc. Zmiany technologii na niskoemisyjne wsparte źródłami OZE pozwolą oddychać mieszkańcom wielu polskich miast czystszym powietrzem - podkreślono.

Zwrócono uwagę, że Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła znajdują się w 16 polskich miastach. Dodano, że efektem realizacji inwestycji będzie wyższe bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców, poprawa elastyczności źródeł ciepła i lepsze dostosowanie ich pracy do potrzeb lokalnych rynków ciepła.

W lipcu br. w Elektrociepłowni Bydgoszcz I przekazano do eksploatacji kotłownię gazową o mocy ok. 40 MWt, a w Elektrociepłowni Bydgoszcz II zainaugurowano rozpoczęcie budowy źródła kogeneracyjnego gazowego, opartego o agregaty kogeneracyjne o mocy ok. 50 MWt - przypomniała m.in. spółka. Dodano, że równolegle PGE Energia Ciepła rozpoczęła w gdyńskiej elektrociepłowni proces przejścia na paliwo gazowe.

Wskazano, że największy projekt PGE Energia Ciepła, realizowany od 2021 r., to budowa Elektrociepłowni w Siechnicach. Nowa niskoemisyjna EC Czechnica-2 będzie się składała z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła. EC Czechnica-2 ma rozpocząć pracę w 2024 r. - poinformowała spółka. Dodano, że moc cieplna nowej jednostki osiągnie 315 MWt, a elektryczna 179 MWe. PGE EC zwróciła uwagę, że nowe urządzenia zastąpią elektrociepłownię węglową z połowy XX wieku, której budynki już po wyłączeniu z eksploatacji będą rewitalizowane.

Zaznaczono, że inwestycje w nowe agregaty kogeneracyjne oraz kolektory słoneczne trwają także we wrocławskim Zawidawiu.

W elektrociepłowniach w Zgierzu i Gorzowie Wielkopolskim już niebawem zostaną oddane do eksploatacji 3 gazowe agregaty kogeneracyjne, kocioł wodny gazowy oraz źródło OZE (solarne). Nowa jednostka zastąpi wyeksploatowane ponad 50-letnie urządzenia produkcyjne zasilane węglem - poinformowała spółka. Dodała, że w Gorzowie Wlkp. powstaje gazowa kotłownia szczytowo - rezerwowa z kotłem wodnym parowym, która zastąpi obecne szczytowe źródło węglowe. Wkrótce zakończą się także inwestycje w nowe źródła wytwórcze w Rzeszowie (nowa kotłownia gazowa) oraz w Lublinie Wrotków, gdzie powstaje kotłownia rezerwowo-szczytowa i kotły gazowo-olejowe - podano w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.