PGE EJ1: w drodze do pierwszej polskiej siłowni atomowej

fot: ARC

Przez pewien czas wszystkie reaktory chińskie zostały zatrzymane i po sprawdzeniu stanu bezpieczeństwa ponownie włączone do pracy

fot: ARC

W 2014 r. spółka PGE EJ1, odpowiadająca za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, planuje zakończyć wszystkie prace przygotowawcze i na początku 2015 r. uruchomić postępowanie zintegrowane - podał prezes PGE EJ1 Jacek Cichosz.

Postępowanie zintegrowane to rodzaj złożonego przetargu, w którym ma być wyłonione konsorcjum firm, które będzie odpowiedzialne m.in. za wybór technologii, budowę, uruchomienie i finansowanie budowy elektrowni. Uruchomienie, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie tego postępowania to jedno z zadań PGE EJ1, spółki odpowiedzialnej za budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Prezes PGE EJ1 Jacek Cichosz w rozmowie z PAP wyjaśnił, że obecnie spółka przygotowuje się do uruchomienia postępowania zintegrowanego; uzgadniane są m.in. kwestie trybu prowadzenia postępowania oraz finalizowane jest podpisanie umowy z inżynierem kontraktu, który będzie wspierał spółkę w tym postępowaniu.

Powiedział, że w postępowaniu spółka planuje dokonać wyboru konsorcjum firm, które zaoferuje dostawę technologii reaktora, nadzór projektowania, budowy i testów elektrowni (tzw. kontrakt EPC), dostawę paliwa w pierwszych latach eksploatacji elektrowni, wsparcie w rozruchu i eksploatacji siłowni w pierwszych latach po uruchomieniu, a także kwestie związane z zaangażowaniem kapitałowym, finansowaniem i odbiorem energii elektrycznej.

Cichosz podał, że jednym z kluczowym elementów postępowania będą wstępne deklaracje przyszłych partnerów w zakresie ich zaangażowania kapitałowego i podejścia do finansowania inwestycji.

- Szukamy konsorcjum firm, z którym będziemy rozmawiać o całym pakiecie kluczowych elementów projektu - dodał.

Proces wyboru konsorcjum może potrwać co najmniej 2 lata. Spółka podała, że prowadzone są rozmowy z firmami i wiodącymi dostawcami technologii generacji III, m.in. z Francji, Japonii i USA.

- W jednym podejściu będziemy starali się powiązać wszystkie istotne elementy, które na koniec będą determinowały koszty i spodziewane nakłady inwestycyjne na realizację tego projektu.

Wyjaśnił, że postępowanie zintegrowane ma też określić "te kluczowe wskaźniki, które każdy inwestor ocenia i które decydują, na jakich warunkach ekonomiczno- biznesowych daną inwestycję realizuje".

Spółka PGE EJ1 wkrótce ma zmienić strukturę właścicielską - na podpisanie czeka bowiem umowa sprzedaży po 10 proc. udziałów w niej Enei, KGHM i Tauronowi. Cichosz poinformował, że docelowo planowane jest wejście partnera strategicznego, który również objąłby udziały w spółce.

- Z tym też związane jest pozyskanie finansowania inwestycji - dodał.

Kilka dni temu spółka wybrała brytyjską firmę AMEC w przetargu na inżyniera kontraktu przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Inżynier kontraktu ma m.in. pomóc przy przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania zintegrowanego, ale też we wdrożeniu zintegrowanych systemów zarządczych, czy opracowaniu planów infrastruktury lokalizacji i infrastruktury towarzyszącej energetyce jądrowej.

Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku planowane jest ok. 2020 r. Zgodnie z rządowym programem energetyki jądrowej pierwszy blok ma ruszyć z końcem 2024 r. Program ten stwierdza m.in., że ostrożnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem i realizacją budowy pierwszej elektrowni o mocy ok. 3000 MW mogą kształtować się na poziomie 40-60 mld zł, przy uwzględnieniu nakładów na przygotowanie terenu i infrastrukturę pomocniczą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.