PGE dostarczy mieszkańcom Torunia ciepło z Geotermii Toruń

fot: Tomasz Rzeczycki

Projektowana linia tramwajowa przez gminę Zławieś Wielka ma mieć rozstaw szyn 1000 mm i prowadzić w rejonie złoża węgla brunatnego

fot: Tomasz Rzeczycki

Od października br. rozpoczęto dostawy ciepła z ciepłowni geotermalnej Geotermii Toruń do sieci ciepłowniczej PGE Toruń, spółki należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, zasilającej w ciepło ponad 100 tysięcy mieszkańców Torunia - poinformowała PGE w komunikacie.

Wykorzystanie ciepła pochodzącego z ciepłowni geotermalnej do ogrzewania toruńskich budynków, to dodatkowa dywersyfikacja źródeł ciepła, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

- Toruń dysponuje dużym potencjałem wód geotermalnych, które stanowią lokalne zasoby czystej, odnawialnej energii. Dzięki swojej niezależności od zewnętrznych źródeł, wzmacniają one bezpieczeństwo dostaw ciepła i niezależność całego systemu, co w obecnej sytuacji geopolitycznej ma szczególne znaczenie. Grupa PGE jako lider w obszarze wytwarzania energii i ciepła chce wykorzystywać źródła odnawialne, takie jak geotermia, do produkcji ciepła - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

- Geotermia Toruńska dostarcza już ciepło do miejskiego systemu ciepłowniczego Torunia. Energia, jaka pochodzi z wnętrza ziemi, jest dostępna niezależnie od oddziaływania innych państw, dalekich łańcuchów dostaw, i innych, znacznie nasilających się w dzisiejszych czasach, zagrożeń w dostawach energii. Dziś widzimy wyraźnie, że nasze działania, rozpoczęte kilkanaście lat temu, mające na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w Polsce, przynoszą pozytywne efekty. Zasoby geotermalne, wykorzystane dzięki wytężonej pracy i zaangażowaniu wielu osób i instytucji, przysłużą się zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Torunia, co od początku było naszym priorytetem. Mamy nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inni - powiedział o. Jan Król, prezes zarządu Geotermii Toruń.

Włączenie ciepłowni geotermalnej do systemu ciepłowniczego Torunia poprawi bezpieczeństwo dostaw ciepła, pozytywnie wpłynie na hydraulikę pracy sieci ciepłowniczej i możliwości jej rozwoju. Ciepło geotermalne stanowiące odnawialne źródło energii, w świetle obecnych wymagań unijnych, a w szczególności projektowanych nowych regulacji, pomoże również w utrzymaniu przez toruński system ciepłowniczy statusu systemu efektywnego energetycznie.

Ciepło z ciepłowni geotermalnej stanowi około 8 proc. ciepła w systemie ciepłowniczym zarządzanym przez PGE Toruń. Pozostała ilość ciepła w sieci ciepłowniczej pochodzi z kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej PGE Toruń (91 proc.) i ciepłowni biogazowej (poniżej 1 proc.) należącej do MPO.

Ciepłownia geotermalna będzie zasilała system ciepłowniczy z mocą około 18 MW.

Budowa ciepłowni geotermalnej została dofinansowana z Funduszu Spójności Unii Europejskiej poprzez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.