PGE chce współpracować z Orsted przy Baltica 3

1742801299 obraz 2

fot: stock.adobe.com

Prace instalacyjne turbin Baltic Power prowadzi mierzący 160 metrów statek typu jack-up

fot: stock.adobe.com

PGE chce współpracować z Orsted przy projekcie morskiej farmy wiatrowej Baltica 3. Projekt jest w procesie rekonfiguracji, ale w najbliższym czasie, w związku z sytuacją wewnętrzną duńskiego koncernu, trudno spodziewać się jakichś decyzji - poinformował wiceprezes PGE Maciej Górski.

“Nasze partnerstwo z Orsted jest na dobre i na złe. (...) Realizujemy projekt Baltica 2 bez żadnej zwłoki. (...) Baltica 3 wpadła w proces rekonfiguracyjny jakiś czas temu i dzisiaj daliśmy sobie chwilę oddechu, widząc co się dzieje w Orsted“ - powiedział wiceprezes na konferencji prasowej.

Kilka dni temu akcjonariusze Orsted zagłosowali za emisją akcji z prawem poboru o wartości 60 mld DKK celem wzmocnienia finansów spółki. Jako powód emisji wskazywano wcześniej kłopoty z inwestycją Sunrise Wind na Wschodnim Wybrzeżu USA, do której trudno znaleźć partnerów biznesowych. Z kolei w sierpniu Orsted informował, że otrzymał od administracji USA nakaz wstrzymania prac przy swoim projekcie farmy wiatrowej Revolution Wind u wschodnich wybrzeży USA.

Orsted wraz z PGE Polską Grupą Energetyczną realizuje obecnie projekt farmy wiatrowej Baltica na polskich wodach Morza Bałtyckiego, na który składają się dwa etapy: Baltica 2 i Baltica 3. Trwa budowa pierwszego z nich.

“Nie spodziewałbym się decyzji odnośnie Baltica 3 w ciągu najbliższych tygodni. (...) Co do zasady jesteśmy dobrej myśli, jeżeli chodzi o Baltica 3 i nie widzimy dzisiaj powodu, żeby kwestionować możliwość realizacji tego projektu w terminach przewidzianych przyznanym nam systemem wsparcia“ - powiedział wiceprezes Górski.

Pytany, czy jest możliwość, by w związku z sytuacją Orsted PGE weszła na większą skalę zaangażowania w projekt offshore, odpowiedział: “Nie ma dzisiaj takiego tematu. Projekt Baltica 2 jest realizowany w formule 50 na 50. Oceniamy, że to dobry układ, jeżeli chodzi o realizację takich projektów. Nie widzę powodów, dla których mielibyśmy to zmieniać przed oddaniem tego projektu do eksploatacji“.

“Energetyka wiatrowa na morzu nas interesuje. Interesuje nas zwiększanie ekspozycji na ten segment. W szczególności wydaje nam się, że system wsparcia z pierwszej fazy jest dobry. Dlatego też bardzo byśmy chcieli projekt Baltica 2 skończyć w terminie i w budżecie. Wydaje nam się dzisiaj, że to jest wysoce prawdopodobne“ - dodał.

Poinformował, że dyskusje dot. Baltica 3 wrócą, gdy tylko będzie to możliwe.

“Co do zasady, dzisiaj tym partnerem, z którym chcemy to realizować, jest Orsted. Współpraca z Orsted nam pokazuje, że takie duże projekty jak morskie farmy wiatrowe dobrze jest realizować z takim bardziej doświadczonym, międzynarodowym partnerem, bo jako PGE samodzielnie pewnie byłoby nam trudno podjąć decyzję o realizacji takiego projektu“ - powiedział wiceprezes PGE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.