PGE 149 MW mocy więcej, bo...

PGE Dystrybucja w 2012 r. przyłączyła do sieci ponad 61 tys. nowych odbiorców oraz 79 odnawialnych źródeł energii (OZE) o całkowitej mocy przyłączeniowej ponad 149 MW - poinformowała w środę (16 stycznia) spółka.

PGE Dystrybucja wydała też w 2012 r. prawie 81 tys. warunków przyłączenia do sieci dla nowych odbiorców oraz 241 warunków przyłączenia OZE o łącznej mocy ponad 343 MW.

Największe przyłączenia OZE do sieci w 2012 r. to elektrownia wiatrowa o mocy 22 MW i trzy o mocy 6 MW na terenie oddziału Łódź Teren. Na terenie oddziału Rzeszów przyłączona została farma wiatrowa o mocy ponad 6 MW, która docelowo ma mieć 26 MW, natomiast w oddziale Białystok przyłączono źródło wytwarzające energię ze spalania biomasy o mocy ponad 5 MW.

PGE Dystrybucja poinformowała też, że główne kierunki inwestowania w 2013 r. to - podobnie jak w ubiegłym - przyłączanie nowych odbiorców, inwestycje w sieci średniego i niskiego napięcia, linie wysokiego napięcia, stacje transformatorowe oraz automatyzacja pracy sieci.

PGE Dystrybucja jest największym polskim operatorem sieci dystrybucyjnej (OSD) energii elektrycznej. Spółka obsługuje ponad jedną czwartą krajowych odbiorców, czyli ok. 5 mln

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Grożą nam awarie sieci. Blackout na horyzoncie, bo zbyt szybko odchodzimy od węgla

Grozi nam blackout. Sieci elektroenergetyczne na awarie są najbardziej narażone w okresie listopad-luty, bo wtedy z powodu wycofywania się z węgla cierpimy na chroniczne deficyty mocy z OZE. Dalszy rozwój w tym kierunku to zwiększanie ryzyka i kolejny krok w stronę przepaści. Takie wnioski można wyciągnąć z raportu pt. Konkurencyjność czy transformacja? Nowa mapa energetyczna Polski autorstwa ekspertów Polskiego Towarzystwa Gospodarczego (PTG).

Jak płacić mniej za prąd na Śląsku? Prezes WFOŚiGW w Katowicach o spółdzielniach energetycznych i OZE

Rozmowa z Mateuszem Pindlem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Leasing bez tajemnic – jak znaleźć najlepszą ofertę?

Wybór odpowiedniego sposobu finansowania pojazdu potrafi przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza gdy na rynku pojawia się mnóstwo pozornie atrakcyjnych propozycji. Samodzielne przeglądanie dziesiątek dokumentów i porównywanie warunków bywa niezwykle czasochłonne oraz skomplikowane. Warto dowiedzieć się, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę, aby podjąć w pełni świadomą i opłacalną decyzję.

Komunikacja Beskidzka otrzymała siedem z 15 autobusów na gaz CNG

Siedem z piętnastu 12-metrowych autobusów Man, napędzanych gazem ziemnym (CNG), dotarło do Komunikacji Beskidzkiej, przewoźnika należącego do Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego. Jego dyrektor Seweryn Kobiela przekazał, że pozostałe pojazdy dotrą na przełomie sierpnia i września.