PG SILESIA: apel do prezydenta Komorowskiego

fot: ARC

Zwracając się do Bronisława Komorowskiego o wsparcie działań gwarantujących stabilną przyszłość kopalni jej zarząd przypomina, że sprzeciw wobec budowy drogi wg wariantu A, wyraziły jednostki samorządowe oraz związki zawodowe.

fot: ARC

Zarząd PG Silesia wysłał list do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w którym prosi o wsparcie działań związanych ze zmianą przebiegu drogi ekspresowej S1, która ma połączyć Mysłowice z Bielskiem-Białą. Jeden z rozważanych wariantów przebiegu drogi (wariant A), poprowadzony przez tereny górnicze Silesii, może poważnie naruszyć ekonomiczną stabilność kopalni.

W liście czytamy między innymi:

- Kierujemy na Pana ręce poniższe pismo wierząc, że Pan, jako opiekun Rzeczypospolitej Polskiej, który otwarty jest na dialog i nie pozostaje obojętny wobec losów swoich obywateli, wesprze nasze działania. Działania zmierzające do utrzymania przedsiębiorstwa będącego jednym z największych pracodawców w regionie. Ale także przedsiębiorstwa, które dzięki międzynarodowemu doświadczeniu, na podstawie własnych sukcesów może wskazywać kierunki rozwoju dla jednego z ważniejszych sektorów polskiej gospodarki - górnictwa.

Zarząd spółki przypomina także, że PG SILESIA jest unikatowym w skali kraju przedsiębiorstwem działającym w branży górniczej.

- Jesteśmy kopalnią prywatną, której byt wywalczyli sami górnicy, stając się tym samym współwłaścicielami przedsiębiorstwa. Nasi pracownicy, kierownictwo, partnerzy społeczni w ostatnich dwóch latach podjęli szereg działań, w tym również inwestycyjnych, mających na celu przywrócenie rentowności kopalni. W trakcie oraz planowane są również kolejne inwestycje mające na celu dalszy, zgodny z założoną strategią, rozwój kopalni. Tym samym PG SILESIA oraz wypracowane i wdrażane przez zarząd kopalni rozwiązania mogą stanowić wzór oraz podwaliny do rozwoju górnictwa w Polsce. Nasze przedsiębiorstwo obecnie zatrudnia 1600 pracowników oraz generuje kolejne 3-4 tys. miejsc pracy w przedsiębiorstwach kooperujących z kopalnią. Wraz z rozwojem kopalni pracę w PG SILESIA będą mogli znaleźć kolejni mieszkańcy okolicznych miast i gmin. Narażenie na likwidację tak dużego zakładu pracy w mieście, w którym bezrobocie w maju br. sięgało 13,3 proc. (w całym powiecie bielskim bezrobocie wyniosło w maju 10,9 proc.) jest w naszej ocenie decyzją nieodpowiedzialną. Likwidacja kopalni doprowadzi, bowiem do znacznego zubożenia okolicznych gospodarstw domowych, a także zahamowanie rozwoju regionalnego poprzez upadek współpracujących z kopalnią mikro i małych przedsiębiorców.

Zwracając się do Bronisława Komorowskiego o wsparcie działań gwarantujących stabilną przyszłość kopalni jej zarząd przypomina, że sprzeciw wobec budowy drogi wg wariantu A, wyraziły jednostki samorządowe oraz związki zawodowe.

- Wierzymy, że zabranie głosu oraz wyrażenie opinii dotyczącej planowanej inwestycji przez Pana Prezydenta może mieć duże znaczenie w rzeczonej dyskusji. (...) Będziemy wdzięczni za zainicjowanie prowadzonego przez nas dialogu na wyższym szczeblu oraz wsparcie naszych dążeń do rozwijania branży górniczej w Polsce - stwierdzają autorzy listu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.