PERN w ostatnich latach zainwestował ponad 10 mln zł w laboratoria ropy naftowej i paliw

1435293466 pern pern

fot: pern.com.pl

W maju PERN rozpoczął wdrażanie nowoczesnego systemu informatycznego, wspomagającego pracę rurociągów oraz baz magazynowych, który ułatwi planowanie transportu i składowania nawet 100 gatunków ropy naftowej

fot: pern.com.pl

Laboratoria ropy naftowej i paliw PERN wykonały w 2020 r. ponad 250 tys. badań, a w pierwszej połowie br. takich analiz przeprowadzono ponad 130 tys. Spółka podała w środę, iż w ostatnich czterech latach zainwestowała ponad 10 mln zł w doposażenie laboratoriów w najwyższej jakości sprzęt.

Informując o pracy swych laboratoriów, PERN wyjaśnił, iż posiada ich w sumie 11, przy czym osiem to laboratoria paliw, a trzy - ropy naftowej. Placówki prowadzące analizy surowca zlokalizowane są w bazach spółki w Adamowie i Miszewku Strzałkowskim oraz w Terminalu Naftowym w Gdańsku, a ich podstawową działalnością są badania określające parametry fizykochemiczne. Pozostałe ośrodki badające paliwa znajdują się w bazach tych produktów.

Kiedy tankujemy paliwo na stacji, zwykle nie zastanawiamy się, jaką drogę musi ono wykonać, by na nią trafić, ile operacji, ile osób, jaki łańcuch wartości za tym stoi. Istotną rolę w tym procesie odgrywają laboratoria PERN, które stoją na straży jakości surowca oraz paliw i biododatków. W ubiegłym roku wykonały one ponad 250 tys. badań. W pierwszej połowie tego roku takich analiz było już ponad 130 tys. - przekazała w środę spółka.

Jak zaznaczono w przesłanej informacji, laboratoria PERN, poza kompleksowym nadzorem nad jakością paliw i ropy naftowej składowanych i magazynowanych w bazach spółki, świadczą również usługi podmiotom zewnętrznym. Wspomniano przy tym, iż placówki te posiadają nowoczesne wyposażenie oraz doświadczoną kadrę, co daje gwarancję, że produkty, które trafiają z PERN na stacje paliw, spełniają wymagania jakościowe.

To ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa konsumentów. PERN w ostatnich czterech latach zainwestował ponad 10 mln zł, by doposażyć swoje laboratoria w sprzęt najwyższej jakości - podkreśliła spółka.

Wiceprezes PERN Rafał Miland zwrócił uwagę, że laboratoria PERN rokrocznie otrzymują pozytywną ocenę Polskiego Centrum Akredytacji. - To potwierdzenie, że analizy wykonywane przez ekspertów spółki spełniają wysokie standardy, a to ma kluczowe znaczenie dla klientów i samej jakości paliw tankowanych na stacjach - oświadczył Miland cytowany w informacji prasowej spółki.

Według wiceprezesa PERN o ogromnej roli laboratoriów spółki można było przekonać się m.in. dwa lata temu, kiedy do Polski napłynęła zanieczyszczona chlorkami organicznymi ropa naftowa. - Sprostały one wtedy wyzwaniu i wzięły na siebie wielką odpowiedzialność - dodał Miland.

W drugiej połowie kwietnia 2019 r. do Polski trafił ponad 1 mln ton rosyjskiej ropy naftowej przeznaczonej dla odbiorców w Polsce i Niemczech, przy czym surowiec ten - jak informował PERN - posiadał ekstremalnie wysokie stężenie chlorków organicznych: nawet 300 ppm, chociaż dopuszczalna norma to 10 ppm. Poziom zanieczyszczenia był bardzo niebezpieczny dla systemów rafineryjnych, mogąc doprowadzić do ich zniszczenia - podawała spółka.

PERN, po wykryciu zanieczyszczeń ropy naftowej, w uzgodnieniu z klientami podjął decyzję o zatrzymaniu tłoczenia ropy naftowej poprzez rurociąg Przyjaźń. W tym czasie dostawy surowca zapewniane były z zapasów oraz z bieżących dostaw drogą morską. Tłoczenie niezanieczyszczonego chlorkami organicznymi surowca do systemu przesyłowego na terytorium Polski wznowiono w czerwcu 2019 r.

W lipcu tego roku spółka poinformowała, iż oczyściła już całkowicie należący do niej system przesyłowy z ropy naftowej zawierającej chlorki organiczne. Zapewniła zarazem, że wprowadzone tam zabezpieczenia chronią obecnie przed powtórzeniem się takiej sytuacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.