Gospodarka: To inwestycje ważne dla bezpieczeństwa energetycznego

1665665935 pern

fot: PERN

PERN chce jak najszybciej przywrócić pracę magistrali i w pełni wznowić tłoczenie surowca - oznajmiła w czwartek spółka

fot: PERN

W 2023 r. PERN przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł. Chce dzięki temu wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, w tym w obszarze ropy naftowej, w związku ze zmianami dostaw tego surowca.

Informując w czwartek o planach inwestycyjnych na 2023 r., PERN wymienił m.in. uruchomienie rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, budowę nowych zbiorników produktowych o pojemności 256 tys. metrów sześc., z których klienci spółki skorzystają już jesienią oraz rozbudowę zdolności do przyjmowania paliw dostarczanych do Polski drogą morską.

- Na inwestycje i remonty w nowym roku spółka przeznaczy blisko 0,7 mld zł - podał PERN. Jak zaznaczył celem jest jeszcze większe wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski w obszarze ropy naftowej i paliw. Jest to kluczowe w związku z postępującą zmianą architektury dostaw ropy naftowej do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie - podkreśliła spółka.

PERN zaznaczył, że 2023 r. będzie rokiem kontynuacji inwestycji w bezpieczeństwo energetyczne państwa. Jak wspomniano w informacji wkrótce do eksploatacji trafi nowy rurociąg paliwowy Boronów -Trzebinia, dzięki któremu zwiększy się możliwość dostaw produktów naftowych m.in. dla południowej Polski, w tym zwłaszcza Aglomeracji Śląskiej. Obecnie trwają prace finalne i testy tej magistrali, która zostanie włączona do eksploatacji już w styczniu- przekazała spółka.

Według PERN, jesienią 2023 r. do eksploatacji trafi także 8 nowych zbiorników na paliwa o łącznej pojemności 256 tys. metrów sześc. Spółka zapowiedziała, że planuje wybudować nowe magazyny m.in. w bazie paliw w Dębogórzu (pomorskie), która już teraz pełni funkcję kluczowego ogniwa systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne. Dodatkowo w Dębogórzu powstaną jeszcze trzy kolejne zbiorniki o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy, przeznaczone do przechowywania produktów naftowych, które ułatwią obsługę klientów PERN zainteresowanych importem paliw.

Spółka zaznaczyła jednocześnie, że nadał będzie inwestować w infrastrukturę kolejową bazy paliw w Dębogórzu m.in. poprzez modernizację torów i stanowisk załadunkowych nalewni kolejowej, co umożliwi przemieszczanie cystern o większej ładowności i usprawni procesy logistyczne.

- PERN rozważa także rozbudowę nalewni kolejowej o czwartą kabinę załadunkową, jeśli takie będzie zapotrzebowanie rynku. Działania te połączone z inwestycjami Portu w Gdyni, polegającymi na modernizacji Stanowiska Przeładunku Paliw Płynnych i pogłębieniu toru wodnego - obsługa większych tankowców oraz z inwestycjami PKP związanymi z poprawą dostępu kolejowego do Portu w Gdyni oraz bazy paliw w Dębogórzu, pozwolą na zwiększenie wolumenów produktów naftowych, które są przyjmowane w Dębogórzu i ekspediowane w głąb kraju - wyjaśniono w informacji.

Jak ocenił prezes PERN Paweł Stańczyk, spółka jest dziś jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego Polski w zakresie ropy naftowej i paliw.

- Naszym podstawowym zadaniem jest zapewnienie płynnego funkcjonowania naszej gospodarce. Stąd inwestycje w infrastrukturę niezbędną do zapewnienia stabilności dostaw ropy naftowej - powiedział Stańczyk. cytowany w komunikacie PERN.

I dodał: Jesteśmy w historycznym momencie, bo rynek energetyczny wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze w ubiegłym roku. Dołożymy jednak wszelkich starań by wywiązać się ze strategicznych obowiązków spoczywających na spółce.

PERN zwrócił uwagę, że obecnie, w związku ze zmianą architektury dostaw ropy naftowej do Polski, sercem naszego kraju stał się Naftoport, przyjmujący surowiec z tankowców.

- To jedyny w Polsce morski terminal przeładunku ropy naftowej i jeden z największych terminali przeładunku produktów jej rafinacji. To także jeden z największych przeładunkowych terminali na Bałtyku - wskazała spółka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.