PE: o gazie łupkowym przy okrągłym stole

fot: ARC

- Przypadek Australii obrazuje, iż paliwa kopalne będą dominowały na świecie w najbliższych dekadach. Dlatego kolejny raz należy zadać pytanie. Czy aby za szybko nie chcemy rezygnować z zasobów, jakie mamy w Europie? Czy jesteśmy w stanie wyprodukować energię ze źródeł odnawialnych w cenie zbliżonej do tej pozyskiwanej z węgla? - zaznacza Bogdan Marcinkiewicz

fot: ARC

Parlament Europejski z coraz większym zainteresowaniem przygląda się tematyce gazu z łupków, którego duże zasoby mogą znajdować się w Europie. Dlatego z inicjatywy posłów z krajów zainteresowanych eksploatacją jego zasobów powołano we wtorek (6 marca) w Brukseli ponadpartyjną grupę roboczą ds. gazu niekonwencjonalnego, która zajmować będzie się tym tematem do końca obecnej kadencji - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro europosła Bogdana Marcinkiewicza.

Okrągły stół gazu łupkowego ma z założenia być miejscem spotkań wszystkich stron, które chcą w sposób merytoryczny zajmować się tym problemem. Ogromne zasoby gazu mogą znajdować się na terenie Polski. Nasz kraj jest jednym z orędowników podjęcia tego tematu na forum ponadpartyjnym. Dlatego przewodniczącym grupy został wybrany Eurodeputowany Bogdan Marcinkiewicz.

- Wyczerpujące się zasoby paliw kopalnych w Europie zmuszają nas do podjęcia działań, których celem będzie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Europy. Prace nad pozyskiwaniem gazu z łupków muszą nabrać większego tempa. Paliwo to może być istotnym elementem miksu energetycznego w przyszłości. Okrągły stół, przy którym będziemy się spotykać ma skupiać wszystkich zainteresowanych tym tematem. Chodzi przede wszystkim o to, by każdy podmiot mógł publicznie przedstawić swoje oczekiwania, a także obawy związane z pozyskiwaniem tego paliwa na terytorium Unii Europejskiej - powiedział eurodeputowany Bogdan Marcinkiewicz.

Niebawem opublikowane zostaną dwa raporty Parlamentu Europejskiego na temat gazu niekonwencjonalnego: jeden komisji ds. środowiska, a drugi komisji ds. energii .

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje Piotr Pyzik, były wiceminister od górnictwa

W wieku 69 lat zmarł Piotr Pyzik, były poseł PiS i były wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo.

Korski: Chcę wierzyć, że JSW stanie na nogi, bo to problem tysięcy ludzi i ich rodzin

Jastrzębska Spółka Węglowa ma nowy zarząd, prezesem został, a właściwie pozostał, Bogusław Oleksy. Od wielu lat związany z energetyką węglową i węglowym górnictwem. Zastanawia mnie tylko, dlaczego procedura wyboru prezesa trwała tak długo? Dla pogrążonej w kryzysie firmy brak lidera mocno osadzonego za sterem, czyli z poparciem i zaufaniem, to problem niebagatelny w oczach biznesowych partnerów. Stary/nowy prezes miał odwagę podjąć się kierowania taką firmą i w takim czasie i ma, moim zdaniem, odpowiednie kwalifikacje. W świetle tego przeciągająca się procedura wyboru wskazywała na ograniczone zaufanie do kandydata. Tak to odbieram, a zwłaszcza w świetle nagłej rezygnacji przewodniczącego rady nadzorczej JSW, który podał co prawda inny powód, ale wypadło, jak wypadło. 

​Wypadek w KWK Piast-Ziemowit. Ranny 44-letni górnik

Do wypadku doszło w sobotę w ruchu Ziemowit KWK Piast-Ziemowit. 44-letni górnik doznał urazu podczas wykonywania prac związanych z transportem elementów przenośnika ścianowego.

Naukowcy ze Śląska oczyszczą wody kopalniane z radu? Surowiec może przysłużyć się medycynie

Naukowcy ze Śląskiego Centrum Radiometrii Środowiskowej Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego realizują projekt, którego celem jest zbadanie możliwości i wydajności oczyszczania z radu wód kopalnianych, występujących na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Są już pierwsze wyniki.