Patentus zanotował wzrost przychodów

Spółka Patentus SA, specjalizująca się w produkcji maszyn i urządzeń górniczych oraz konstrukcji stalowych, opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2011 rok. Przychody ze sprzedaży wyniosły 18 004 tys. zł, natomiast zysk brutto 3 082 tys. zł. Z kolei zysk netto uplasował się na poziomie 1 322 tys. złotych - wynika z raportu, który spółka przekazała portalowi nettg.pl.

 

Patentus SA, który w listopadzie 2009 roku zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, kontynuuje strategię umacniania pozycji w segmencie maszyn i urządzeń górniczych w kraju. Przychody ze sprzedaży towarów i usług spółki wyniosły 18 004 tys. zł i są nieznacznie wyższe od tych z analogicznego okresu roku ubiegłego (17 997 tys. zł). Zysk brutto osiągnął poziom 3 082 tys. zł, natomiast zysk netto został wypracowany na poziomie 1 322 tys. zł.


Znaczące umowy

 

Spółka na bieżąco uczestniczy w rozpisywanych przetargach. Jeden z celów na 2011 rok zakłada umocnienie dotychczasowej pozycji w segmencie maszyn i urządzeń górniczych.

 

Na początku roku, w dniu 3 stycznia br., Patentus otrzymał zamówienie na kwotę 2 538 133,00 zł netto, w ramach której dostarczy części zamienne do przenośnika zgrzebłowego. Dodatkowo 11 marca br. Spółka podpisała umowę z Kompanią Węglową SA na leasing finansowy oraz dostarczenie nowego przenośnika zgrzebłowego do Kopalni Węgla Kamiennego Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Wartość zamówienia wyniosła 5 803 278, 69 zł netto. Wartość wszystkich umów oraz zamówień, które spółka otrzymała od Kompanii Węglowej S.A. w I kw. 2011 roku przekroczyła 9 milionów złotych (9 067 286, 17 zł netto).

 

W dniu 4 stycznia br. spółka uzgodniła warunki dostawy urządzenia do Kopalni Węgla Kamiennego Wujek należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego. Przedmiotem umowy jest leasing finansowy kompletnego przenośnika ścianowego o wartości 6 445 081,20 zł netto.

 

Strategia akwizycyjna

 

Zarząd Patentus podtrzymuje przyjętą strategię w zakresie rozwoju poprzez przejmowanie pakietów kontrolnych w firmach o działalności zbieżnej z działalnością spółki.

 

- Cały czas monitorujemy rynek pod kątem planowanych akwizycji. Z jednym - dwoma podmiotami prowadzimy dość zaawansowane rozmowy, lecz jeszcze za wcześnie na podawanie jakichkolwiek szczegółów - twierdzi Józef Duda, prezes zarządu Patentus SA.

 

- Do ewentualnych akwizycji podchodzimy cierpliwie i z należytą ostrożnością. Przy podjęciu ostatecznej decyzji będziemy tylko i wyłącznie kierować się dobrem Spółki oraz wzrostem jej wyników ekonomicznych – dodaje.

 

Status zawiązania zagranicznej Spółki joint venture nie uległ zmianie. Spółka zrealizowała wszystkie działania proceduralne niezbędne na tym etapie procesu rozpoczęcia współpracy. W tej chwili firma Tongmei wprowadza uzgodnione założenia na gruncie prawa chińskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.