Śląsk: Kąpielisko Fala należało do najpopularniejszych kompleksów basenowych w Polsce

fot: Janusz Szymonik

Kapielisko Fala, kiedyś kultowe miejsce na Śląsku, dziś w ruinie

fot: Janusz Szymonik

Budowę otwartego kompleksu basenów i wodnych atrakcji zamówił Park Śląski w Chorzowie. Inwestycja powstanie w miejscu dawnego kąpieliska Fala, działającego przez blisko 50 lat, od lat 60. ub. wieku. Warte ponad 135 mln zł brutto prace mają potrwać do września 2024 r.

W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim w Katowicach Paweł Bilangowski, prezes należącego do samorządu woj. śląskiego Parku Śląskiego, podpisał umowę z wykonawcą, konsorcjum spółek Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego oraz Transcom i Maximus ZBH.

W kompleksie, oprócz basenów - m.in. pływackiego i ze sztuczną falą - znajdą się dwa wodne place zabaw z atrakcjami dla dzieci, zjeżdżalnie i ślizgawki (najdłuższa będzie miała 100 m), dzika rzeka, wodny gejzer czy niecka z biczami wodnymi. Łączna powierzchnia basenów i brodzików wyniesie 3,5 tys. m kw. Dla miłośników pływania powstaną trzy tory - po 25 metrów. Zachowana zostanie wieża do skoków, będąca architektonicznym wyróżnikiem miejsca; umożliwi oddawanie skoków z wysokości 3 i 5 metrów. Powstaną także mały amfiteatr, strefa gastronomiczna i infrastruktura basenowa. Obiekt zyska m.in. nowe kasy, przebieralnie, małą architekturę oraz zadaszenie przy wejściu.

Jak sygnalizowali w ub. roku przedstawiciele Parku Śląskiego, procedura wyboru wykonawcy inwestycji poprzedzona była intensywnymi pracami administracyjnymi. Na podstawie koncepcji opracowano projekt budowlany. Latem 2021 r. zmienił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu park mógł starać się o pozwolenie na budowę.

Pierwszy przetarg, ogłoszony w styczniu 2022 r., został unieważniony z powodu braku zgłoszeń. Oferta konsorcjum spółek Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, a także Transcom i Maximus ZBH, została wybrana drugim przetargu w grudniu ub. roku. Jej wartość to 110,1 mln zł netto; z tego 34 mln zł przypada na lidera konsorcjum.

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dokumentacji wykonawczej i realizacja prac budowlanych - od budowy basenów i niezbędnych instalacji po posadzenie roślin. Prace mają potrwać najpóźniej do września 2024 r.

Uruchomione w 1966 r. dawne kąpielisko Fala należało do największych i najpopularniejszych otwartych kompleksów basenowych w Polsce. Atrakcją położone na 13 hektarach obiektu był m.in. pierwszy wówczas w kraju basen ze sztuczną falą. Kompleks obejmował też pełnowymiarowy basen olimpijski, baseny rekreacyjne, brodziki, zjeżdżalnie i wieżę do skoków. Po raz ostatni podupadłe kąpielisko było czynne w 2014 r.

Budowa Nowej fali, która ma pomieścić jednorazowo ponad 2 tys. gości, ma zostać sfinansowana z unijnego programu Jessica.

Park Śląski, znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic, jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 ha. W granicach parku znajdują się m.in.: Wesołe miasteczko Legendia, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.

Podpisując ponad cztery lata temu umowę na dofinansowanie modernizacji Parku Śląskiego kwotą 226 mln zł z funduszy unijnych, władze regionu sygnalizowały, że wśród założonych prac jest m.in. odnowienie 40 km alejek, wymiana zużytych sieci, odbudowa parkowej kolei szynowej, rewitalizacja rosarium i otoczenia hali Kapelusz oraz inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja roślin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala