Park Śląski ogłosił przetarg na budowę kąpieliska w miejscu dawnej Fali

fot: Janusz Szymonik

Kapielisko Fala, kiedyś kultowe miejsce na Śląsku, dziś w ruinie

fot: Janusz Szymonik

Park Śląski w Chorzowie ogłosił w piątek przetarg na budowę otwartego kompleksu basenów i wodnych atrakcji, który powstanie w miejscu dawnego kąpieliska Fala, działającego w parku przez blisko 50 lat od drugiej połowy lat 60. ub. wieku. Inwestycja może być gotowa w połowie 2023 roku.

Ogłoszenie przetargu poprzedzone było bardzo intensywnymi pracami administracyjnymi. Na podstawie koncepcji opracowano projekt budowlany. W okresie wakacji minionego roku zmienił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki temu zarząd Parku Śląskiego mógł starać się o pozwolenie na budowę - poinformowała w piątek rzeczniczka parku Dagmara Piskorz.

Uprawomocnienie się tego dokumentu pozwoliło na ogłoszenie przetargu, w którym oferty będą przyjmowane do 7 marca tego roku. Zadaniem wyłonionej w postępowaniu firmy będzie zarówno przygotowanie dokumentacji wykonawczej, jak i realizacja prac budowlanych - od budowy basenów i niezbędnych instalacji po posadzenie roślin. Prace mają potrwać niespełna rok i dwa miesiące od podpisania umowy. Jeżeli uda się ją zawrzeć wiosną tego roku, kompleks powinien być gotowy w przyszłorocznym sezonie letnim.

Uruchomione w 1966 r. dawne kąpielisko Fala należało do największych i najpopularniejszych otwartych kompleksów basenowych w Polsce. Atrakcją położone na 13 hektarach obiektu był m.in. pierwszy wówczas w kraju basen ze sztuczną falą. Kompleks obejmował też pełnowymiarowy basen olimpijski, baseny rekreacyjne, brodziki, zjeżdżalnie i wieżę do skoków. Po raz ostatni podupadłe kąpielisko było czynne w 2014 roku.

Budowa Nowej fali, która pomieści jednorazowo ponad 2000 gości, będzie sfinansowana z unijnego programu Jessica. Koszty zostaną ustalone w przetargu.

W kompleksie, oprócz basenów (m.in. pływackiego i ze sztuczną falą), znajdą się dwa wodne place zabaw z atrakcjami dla dzieci, zjeżdżalnie i ślizgawki (najdłuższa będzie miała 100 m), dzika rzeka, wodny gejzer czy niecka z biczami wodnymi. Łączna powierzchnia basenów i brodzików wyniesie 3,5 tys. m kw. Powstanie też mały amfiteatr, strefa gastronomiczna i infrastruktura basenowa.

Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 ha. W granicach parku znajdują się m.in. Wesołe miasteczko Legendia, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie (obecnie modernizowane) i Stadion Śląski.

Podpisując blisko trzy lata temu umowę na dofinansowanie modernizacji Parku Śląskiego kwotą 226 mln zł z funduszy unijnych, władze samorządowe regionu sygnalizowały, że wśród założonych prac jest m.in. odnowienie 40 km alejek, wymiana zużytych sieci, odbudowa parkowej kolei szynowej, rewitalizacja rosarium i otoczenia hali Kapelusz oraz inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja roślin.

W 2019 r. zarząd Parku Śląskiego deklarował realizację projektu modernizacji o łącznej wartości niemal 360 mln zł, zgodnie harmonogramem rozpisanym do 2027 r. Dotyczy to zarówno rewitalizacji parku, jak i prac związanych z przebudową Planetarium - w osobnym unijnym projekcie o wartości ok. 100 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.