Państwowy gigant z rewelacyjnymi wynikami

1647344033 upstream orlen 02

fot: Orlen

Pierwszy rok działalności fundusz korporacyjny ORLEN VC zamknął z siedmioma inwestycjami kapitałowymi w łącznej kwocie ponad 150 mln zł

fot: Orlen

Zysk netto Grupy Orlen w I półroczu br. wyniósł 5 mld 932 mln zł i był wyższy o 3 mld 108 mln zł wobec tego samego okresu 2024 r. - podał w czwartek koncern w skonsolidowanym raporcie okresowym. Według koncernu inwestycje w pierwszym półroczu br. wyniosły blisko 14 mld zł.

“Po uwzględnieniu obciążeń podatkowych w kwocie 3 mld 772 mln zł wynik netto Grupy Orlen osiągnął 5 mld 932 mln zł i był wyższy o 3 mld 108 mln zł rok do roku“ - przekazał koncern w raporcie giełdowym za I półrocze br.

W komunikacie prasowym Orlen zwrócił uwagę, że Grupa Orlen w drugim kwartale br. niemal podwoiła rok do roku zysk operacyjny EBITDA LIFO, który wyniósł 9,2 mld zł. Przychody wyniosły 60,7 mld zł, a przepływy z działalności operacyjnej 10,5 mld zł. Koncern podał również, że inwestycje w pierwszym półroczu br. wyniosły blisko 14 mld zł i obejmowały strategiczne projekty rozwojowe, wspierające transformację energetyczną.

“Za nami bardzo dobry kwartał, w którym wypracowaliśmy wysokie zyski. Konsekwentnie realizowaliśmy nasze zobowiązania. Przede wszystkim uwolniliśmy cały region od ropy naftowej z Rosji. Skutecznie zamknęliśmy ten rozdział i dziś już wszystkie nasze rafinerie przerabiają surowiec pochodzący z innych rejonów świata. Zwiększamy bezpieczeństwo, kontynuując wielkie inwestycje w energetyce“ - powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w komunikacie koncernu.

Jak podkreślił, efektem tych działań są kolejne wiatraki na pierwszej w Polsce farmie wiatrowej na Morzu Bałtyckim, skąd w przyszłym roku popłynie czysta energia elektryczna.

“Niezależnie od prowadzonych inwestycji w centrum naszych działań pozostają klienci, którym oferowaliśmy najtańszą od trzech lat energię“ - dodał Fąfara. Zaznaczył też, że “od lipca 7 mln Polaków oraz instytucje użyteczności publicznej otrzymują niższe o prawie 15 proc. rachunki za gaz, co oznacza nawet 1000 zł oszczędności w skali roku“. “Prowadzimy biznes odpowiedzialnie, utrzymując zaufanie rynku“ - oświadczył prezes Orlenu.

Świetne wyniki Orlenu

Odnosząc się do wyników poszczególnych segmentów Orlen podał, że w raportowanym okresie wyższy o 4,5 mld zł rok do roku zysk EBITDA na poziomie 3,5 mld zł uzyskał segment Upstream&Supply. Łączna średnia produkcja węglowodorów wyniosła tam w tym czasie 182 tys. kboe/d, z czego ponad 70 proc. stanowił gaz, wydobywany głównie z norweskich i polskich złóż, natomiast blisko 30 proc. stanowiła ropa naftowa i LNG.

Jak ocenił Orlen, wysoki przerób ropy oraz dobre otoczenie makroekonomiczne w rafinerii, pomimo spadku marż, miały kluczowe znaczenie dla wyniku EBITDA LIFO na poziomie 2,2 mld zł, który osiągnął segment Downstream. Według niego “jednocześnie nadal utrzymywało się trudne otoczenie rynkowe dla petrochemii“. W drugim kwartale br. rafinerie Grupy Orlen przerobiły 9,8 mln ton ropy - o 5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Orlen zwrócił uwagę, że “ponownie mocną pozycję potwierdził segment Energy“, który dzięki realizowanym inwestycjom wypracował zysk EBITDA na poziomie 2,2 mld zł, wyższy o 368 mln zł rok do roku. Na wynik ten - jak wskazał koncern - miała wpływ głównie zwiększona dystrybucja gazu i energii elektrycznej oraz wyższa sprzedaż ciepła. Łączna moc zainstalowana w Grupie Orlen wyniosła 6,2 GWe, z czego w odnawialnych źródłach energii wzrosła o 0,6 GW rok do roku. W tym czasie wyprodukowano 3,8 TWh energii elektrycznej, jak podkreślił koncern, więcej o 27 proc. rok do roku.

Orlen podał, że EBITDA segmentu Consumers&Products wyniosła w drugim kwartale br. 2 mld zł i była wyższa o 363 mln zł wobec analogicznego okresu roku poprzedniego. Koncern przypomniał, że zgodnie z jego nową strategią, segment ten integruje obecnie sprzedaż nośników energii: gazu, energii elektrycznej oraz paliw do odbiorców końcowych. Koncern podał jednocześnie, że wzrosła tam sprzedaż gazu i energii elektrycznej, w tym o ponad 70 proc. na rynku elektromobilności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.