Padł rekord przesyłu gazu - 108 mln m sześc. na dobę

fot: ARC

Budowa gazociągu Czeszów-Wierzchowice ma kosztować niemal 50 mln zł i będzie współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2016 r.

fot: ARC

Gaz-System odnotował rekordowy dzienny wolumen przesyłu gazu ziemnego wysokometanowego -108 mln m sześc. - poinformował w piątek Gaz-System. Operator zapewnił, że mimo wymagających warunków atmosferycznych system przesyłowy “działa niezawodnie“.

“8 stycznia br. dobowa wielkość przesyłu gazu ziemnego osiągnęła rekordowy poziom 108 mln m sześc. Wolumen ten stanowił sumę zapotrzebowania krajowych odbiorców oraz eksportu, który w tym dniu wyniósł 11,3 mln m sześc. - podał Gaz-System w komunikacie.

Operator dodał, że dzienny wolumen przesyłu gazu ziemnego wysokometanowego (E) 8 stycznia 2026 r., drugi dzień z rzędu, przekroczył 100 mln m sześc. w ciągu jednej doby. “To historyczny poziom, potwierdzający wysoką przepustowość i odporność infrastruktury przesyłowej, nawet w warunkach intensywnego poboru surowca związanego z utrzymującymi się mrozami“ - oceniła spółka.

Podkreśliła, że krajowy system przesyłowy funkcjonuje “stabilnie i bez zakłóceń“, mimo trudnych warunków pogodowych oraz zwiększonego zapotrzebowania w sezonie grzewczym, a Gaz-System realizuje przesył “zgodnie z nominacjami, zapewniając ciągłość dostaw do odbiorców na terenie całego kraju“.

Gaz-System zaznaczył też, że system przesyłowy “działa niezawodnie, z zachowaniem wszystkich wymaganych parametrów jakościowych i technologicznych“. “Infrastruktura, obejmująca gazociągi wysokiego ciśnienia, tłocznie, stacje gazowe oraz połączenia transgraniczne, pracuje bez zakłóceń i jest przygotowana na dalszy wzrost zapotrzebowania, nawet w przypadku prognozowanych, bardziej wymagających warunków atmosferycznych“ - stwierdził operator. Przypomniał też, że kontynuuje działania związane z modernizacją oraz rozwojem sieci przesyłowej.

“Najnowsze dane dotyczące wolumenów przesyłu wskazują, że rok 2025 będzie rekordowy - łącznie dostarczymy około 20 mld m sześc. gazu ziemnego. Szczególnie dynamicznie rośnie przesył gazu do zagranicznych odbiorców, który już przekroczył 1,7 mld m sześc., a do końca roku ma wynieść nawet do 2 mld m sześc.“ - informował pod koniec listopada 2025 r. Gaz-System.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce; jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.