Otwarto strefę zewnętrzną centrum wspinaczkowo-siłowego na terenie dawnej kopalni Rozbark

fot: Kajetan Berezowski

Ścianka wspinaczkowa na terenie dawnej kopalni Rozbark

fot: Kajetan Berezowski

Strefę zewnętrzną powstającego na terenie dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych otwarto w poniedziałek dla odwiedzających. Całość wartej ok. 25 mln zł inwestycji ma być gotowa na przełomie października i listopada.

Prowadzone przez klub sportowy Skarpa Bytom przedsięwzięcie ma uratować położone blisko centrum miasta efektowne pokopalniane budynki i dać im nowe życie - poprzez utworzenie w nich kompleksu zapewniającego infrastrukturę dla pasjonatów i zawodników wspinaczki sportowej.

- To kolejne wspaniałe, przyjazne miejsce w Bytomiu.(...) Myślę, że tak właśnie wygląda dobrze przeprowadzona rewitalizacja - prowadzona przy współudziale gminy, ale nierealizowana przez gminę - powiedział w poniedziałek prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Prezydent podkreślił, że wspinaczka sportowa stale się rozwija, a miejsc do jej uprawiania dotąd jest niewiele. Potwierdził to prezes Skarpy Bytom Dobromir Bujak zapowiadając, że na przełomie października i listopada br. zostanie otwarta zasadnicza część inwestycji, z wewnętrznymi ścianami wspinaczkowymi,

- One zasadniczo są już ukończone, prowadzimy jeszcze prace o charakterze wykończeniowym. Dopieszczamy to wszystko; zapewniam, że to centrum, które tutaj powstaje, będzie w pierwszej trójce obiektów wspinaczkowych w Europie - dodał prezes Skarpy Bytom.

- Co więcej, dzięki infrastrukturze towarzyszącej, podobnego obiektu w Europie nie ma. Już zapowiadają się do nas na zgrupowania kadry narodowe, nie tylko polska, ale też np. fińska. Możliwości treningowe, a także związane ze szkoleniami i noclegami, które tutaj będą, zadowolą każdego - ocenił Bujak.

W niegotowych jeszcze wewnątrz obiektach dawnej kopalnianej kotłowni i maszynowni szybu Bończyk dostępne będą ściany umożliwiające treningi m.in. w trzech konkurencjach olimpijskich: wspinaczce na czas, w boulderingu i w prowadzeniu (w linie). Cała infrastruktura - w części pod warunkami związanymi z bezpieczeństwem - będzie ogólnodostępna. Prócz zawodników i hobbystów będzie służył m.in. młodzieży z klasy wspinaczki w bytomskiej szkole sportowej. Przewidziano strefę dla dzieci.

Dzisiaj otwieramy strefę zewnętrzną: zewnętrzne ściany wspinaczkowe, tor parkurowy, tor do biegów terenowych (OCR), tor typu ninja warrior, siłownię zewnętrzną, strefę typu crossfit i budynek szkoleniowo-noclegowy. Te elementy chcieliśmy oddać w pierwszej kolejności, aby mieszkańcy mogli z nich skorzystać jeszcze w sprzyjającej aurze - wyjaśnił Bujak.

Kompleks powstaje łącznym kosztem ponad 23 mln zł w ramach pięciu różnych projektów, dofinansowanych przez Unię Europejską, resort sportu i bytomski samorząd. Koszt głównego projektu rewitalizacyjnego oszacowano na 11,5 mln zł, z czego 7,8 mln zł zapewnił Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego. Ogółem środki unijne to ok. 16 mln zł; a koszt strefy zewnętrznej - 4 mln zł.

Rewitalizacja tej części zabytkowych zabudowań zamkniętej w 2004 r. kopalni Rozbark w Bytomiu ruszyła niespełna trzy lata temu. W październiku 2018 r. klub Skarpa otrzymał dofinansowanie w konkursie śląskiego RPO, dotyczącym rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego, które zapewniło zasadniczą część środków na wykonanie prac.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.