Ostrawa: nowa jakość w dziedzinie bezpieczeństwa pracy

fot: Kajetan Berezowski

Waldemar Mróz, wiceprezes KHW i Jan Fabian, wiceprezes zarządu OKD porozumiali się w sprawie Europejskiej Platformy Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie

fot: Kajetan Berezowski

Zarządy Katowickiego Holdingu Węglowego i OKD (Ostravsko-Karvinske Doly) porozumiały się w czwartek (4 października) w Ostrawie, w sprawie kształtu Europejskiej Platformy Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. Nie będzie miała ona osobowości prawnej, gdyż takie rozwiązanie pociągałoby wysokie koszty. Platforma ma stanowić forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy największymi podmiotami wyspecjalizowanymi w eksploatacji węgla w Europie.

- Obojętnie, gdzie doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w Karwinie, w Katowicach czy w Gelsenkirchen. Zginął człowiek, ponieważ my, jako zarządzający bezpieczeństwem nie zdołaliśmy temu zapobiec. Każdy taki przypadek to jest nasza klęska. Dlatego powstanie Europejskiej Platformy ma głęboki sens. 1 stycznia 2013 roku wprowadzimy nową jakość w dziedzinie bezpieczeństwa. Zaprosimy do współpracy spółki węglowe i instytucje związane z przemysłem wydobywczym z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a być może jeszcze innych krajów Europy. To jest kolejna szansa na to, by w górnictwie pracowało się jeszcze bezpieczniej - zapowiedział Waldemar Mróz, wiceprezes KHW.

- W ostatnich latach nasze spółki poczyniły ogromny krok na przód w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Nowoczesny sprzęt, środki ochrony osobistej, to wszystko kosztuje, ale pozytywnie wpływa na stan bezpieczeństwa. Górnictwo musi być akceptowane przez społeczeństwo, jeśli coś złego dzieje się w dziedzinie bezpieczeństwa, tracimy zaufanie. Nie możemy do tego dopuścić. Katowicki Holding Węglowy poświęca wiele uwagi bezpieczeństwo swoich pracowników, my również. Nasze spółki fedrują w niemalże w identycznych warunkach. Dlatego nasze kontakty są niezbędne, bo służą dobru człowieka - podsumował Jan Fabian, wiceprezes zarządu OKD.

Platforma Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie ma inspirować do podejmowania wspólnych działań, akcji promujących bezpieczna pracę, lobbowaniu na rzecz lepszego prawa w dziedzinie BHP i edukacji w tym zakresie. Ponadto jej zadaniem będzie wyznaczanie standardów dotyczących rozwijania systemów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wprowadzenie ujednoliconego systemu raportowania umożliwiającego porównanie stanu bezpieczeństwa pracy zakładach górniczych w całej Europie.

Powstaniu Europejskiej Platformy Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie patronują medialnie gazety: Trybuna Górnicza i Hornik, oraz portal nettg.pl

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Koksownia Bytom rozpoczyna wielką transformację

Koksownia Bytom intensywnie pracuje nad wdrożeniem nowych standardów ekologicznych. Inwestycja w system urządzeń do przerzutu gazu sprawi, że mieszkańcy będą widzieć wyłącznie białe chmury. Zakład czeka potężna transformacja.

Książka na wakacje: „Moi przyjaciele”. O pewnym obrazie z widokiem na molo

To książka w sam raz na nadchodzące wakacje, gdy większości z nas kojarzą się one wyłącznie z morzem. Chociaż jednak nie. To książka dobra na każdą porę roku, bo zawsze jest dobrze przeczytać o ponadczasowej przyjaźni, takiej na dobre i na złe. Fredrik Backman, autor książki „Moi przyjaciele”, zaprasza na wędrówkę śladami losów czwórki przyjaciół z nie zawsze szczęśliwym zakończeniem.

MUSZLOWNIK 2026 KZM 25

Punkowe granie w górniczym parku. Oto Muszlownik Murcki Festiwal na zdjęciach!

Za nami XV Muszlownik Murcki Festiwal, czyli wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny dzielnicy. Byliśmy tam i my - z aparatem!

KWK Wujek Industriada 2026 KZM

Kopalnia Wujek. Spacer w cieniu szybów

To był niepowtarzalny spacer po terenie kopalni Wujek, na który zaprosiło Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w ramach tegorocznej Industriady. Polecamy świetne zdjęcia z tego wydarzenia!