Świat: Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington

fot: Janusz Szymonik

Galloping to niebezpieczne zjawisko związane z powstawaniem tzw. drgań samowzbudnych przewodów napowietrznych linii elektroenergetycznych, powodowanych przez wiatr

fot: Janusz Szymonik

Orlen Synthos Green Energy i lokalny oddział koncernu Hitachi będą współpracować przy projekcie budowy reaktorów jądrowych BWRX-300. Obie firmy poinformowały w czwartek o podpisaniu memorandum o współpracy w obszarach m.in. IT i inżynierii oprogramowania.

Na mocy podpisanego memorandum bezpośrednia współpraca OSGE z Grupą Hitachi będzie dotyczyć zakresu pozanuklearnego i ma obejmować między innymi najnowszej generacji produkty i systemy dla energetyki wytwórczej, rozwiązania i usługi IT, w tym systemy typu EAM (zarządzanie majątkiem organizacji), systemy i usługi cyberbezpieczeństwa, oraz usługi inżynierii oprogramowania.

Jak przypomniało Hitachi, firma jest obecna w Polse od wielu lat, ma lokalne fabryki oraz centra badawczo-rozwojowe zatrudniające wyspecjalizowaną kadrę liczącą kilka tysięcy pracowników, zrealizowała inwestycje zarówno w obszarze energetyki wytwórczej, jak i w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych.

- Współpraca z OSGE ma strategiczne znaczenie dla całej Grupy Hitachi. (...) Chcemy wykorzystać nie tylko nasze globalne doświadczenia z zakresu energetyki jądrowej, ale również naszą lokalną obecność oraz lata doświadczeń w zakresie cyfryzacji i przesyłu energii - powiedział Dyrektor Generalny Hitachi Europe na Polskę, Austrię i Europę Centralno-Wschodnią Tadeusz Woszczyński.

Wywodzący się z Japonii koncern jest współwłaścicielem, razem z amerykańskim GE, firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) - dostawcy technologii BWRX-300. OSGE planuje budowę szeregu takich reaktorów. Jak podkreśla OSGE, spółka dąży do maksymalizacji lokalnego wkładu w projekcie i wspólnie z GEH szacuje, że ponad połowa wydatków inwestycyjnych na budowę BWRX-300 może zostać wydatkowana w Polsce.

Współpraca z Hitachi jest czymś naturalnym. Jestem przekonany, że potencjał jednej z największych firm na świecie w połączeniu z doświadczeniem 6000 pracowników Hitachi w Polsce będzie stanowić ważne wsparcie dla ambitnego projektu budowy małych reaktorów modułowych w naszym kraju - powiedział prezes OSGE Rafał Kasprów, cytowany w komunikacie spółki.

BWRX-300 należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady. OSGE to spółka, w której po połowie udziałów mają Orlen oraz prywatny chemiczny koncern Synthos, należący do Michała Sołowowa.

W grudniu 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla realizacji inwestycji w sześciu lokalizacjach: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Kraków - Nowa Huta i Stalowa Wola - Tarnobrzeg. 2 lutego tego roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał pierwsze w Polsce postanowienie określające zakres raportu środowiskowego dla projektu w Stawach Monowskich.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ma 15 lat i fotografuje kopalnie. Właśnie odwiedził KWK Murcki-Staszic

Mickael Pantin - młody francuski fotograf, autor projektu "Industry revealed" odwiedził w tym tygodniu KWK Murcki-Staszic. Swoje prace wielokrotnie już pokazywał na wystawach.

Prawda jest gorzka. Górnictwo kojarzy się przede wszystkim z degradacją terenów i szkodami

– Gospodarka bez surowców nie ma szans na przetrwanie. Tę prawdę należy propagować i prowadzić ustawiczny dialog ze społeczeństwem na rzecz bezpieczeństwa surowcowego kraju – takie wnioski płyną z tegorocznej konferencji „Przyszłość terenów pogórniczych”, zorganizowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Wyższy Urząd Górniczy i Uniwersytet Śląski.

Powrót do górnictwa a zwrot JOP. Ważna opinia prawnika

Łukasz Oleś, adwokat: Czym innym jest utrata uprawnienia do świadczenia lub brak możliwości ponownego skorzystania z programu restrukturyzacyjnego, a czym innym obowiązek zwrotu już wypłaconej jednorazowej odprawy pieniężnej.

KGHM zamierza zbudować pierwszą w Polsce kopalnię polihalitu

KGHM Polska Miedź planuje budowę pierwszej w Polsce kopalni polihalitu w rejonie Zatoki Puckiej. Według przedstawicieli spółki realizacja inwestycji może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Europy.