Orlen: W czwartek rokowania związków z zarządem w sprawie podwyżek płac

Orlen1 orlen pl

fot: orlen.pl

Związki zawodowe działające w PKN Orlen zapowiadają spór zbiorowy z zarządem spółki na tle płacowym

fot: orlen.pl

W ramach procedury sporu zbiorowego 21 kwietnia mają odbyć się rokowania Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen i zakładowej Solidarności 80 z zarządem płockiego koncernu w sprawie podwyżek płac w 2011 r.

Jak poinformował we wtorek przewodniczący związku pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen Krzysztof Barcikowski, jeżeli podczas pierwszego spotkania nie będzie postępu w negocjacjach z zarządem, związek będzie postulował spisanie protokołu rozbieżności i przejście do drugiego etapu przewidzianego procedurą sporu zbiorowego, czyli wyboru mediatora.

- Rozmowy z zarządem zaczynamy 21 kwietnia. Zobaczymy, jak to się potoczy - powiedział Barcikowski. Podkreślił, że związek pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen podtrzymuje wcześniejsze postulaty. Barcikowski przypomniał, że w przypadku niepowodzenia rokowań, a następnie mediacji, związek ma prawo do przeprowadzenia referendum wśród załogi, którego wynik może zdecydować o przystąpieniu do strajku.

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego jest największą organizacją związkową PKN Orlen. Na początku marca wraz z Solidarnością 80 nie podpisał porozumienia płacowego z zarządem płockiego koncernu, uznając, że skala proponowanych podwyżek nie jest adekwatna do rekordowych wyników spółki za 2010 r. Porozumienie podpisało wówczas dziewięć z 11 związków, działających w PKN Orlen.

W przesłanych na początku kwietnia zarządowi PKN Orlen postulatach związek pracowników ruchu ciągłego żądał m.in. wypłacenia 250 zł do płacy zasadniczej od 1 czerwca i 1200 zł nagrody jednorazowej we wrześniu. W stanowisku tym uwzględniono zapisy porozumienia płacowego, które podpisało na początku marca dziewięć innych związków oraz zrealizowaną już część wzrostu płac, czyli 250 zł podwyżki płacy zasadniczej od 1 kwietnia.

W zawartym na początku marca z zarządem PKN Orlen przez dziewięć związków porozumieniu uzgodniono, że od 1 kwietnia nastąpi wzrost płac dla każdego pracownika (podwyżki nie objęły najwyższej kadry menedżerskiej) o 250 zł, a dodatkowo pracownicy otrzymają nagrody jednorazowe - w sumie 2400 zł na osobę. Związek pracowników ruchu ciągłego postulował wówczas wzrost płac od 1 stycznia o 500 zł i jednorazowe nagrody w wysokości 3600 zł.

W sprawie negocjacji płacowych i podwyżek płac związek pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen zorganizował pod koniec marca przed siedzibą spółki w Płocku otwarte spotkanie załogi, w którym uczestniczyło ponad 200 osób, w tym zatrudnieni w spółkach zależnych płockiego koncernu: włocławskim Anwilu i Rafinerii Jedlicze. Uczestnicy spotkania krytykowali przebieg negocjacji płacowych, zarzucając zarządowi spółki "pozorowany dialog społeczny". Na zebranie przynieśli transparenty z napisami: "Miliardowe zyski Orlenu nie mają przełożenia na nasze zarobki", "Na roczne wynagrodzenie prezesa Orlenu operatorzy produkcji muszą pracować 30 lat" i "Nie zgadzamy się na milionowe gaże dla prezesa i dyrektorów". Na spotkaniu nie było przedstawiciela zarządu PKN Orlen.

W 2010 r. zysk PKN Orlen wyniósł 2,46 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.