Orlen odkrył złoże gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

1747287035 upstream33

fot: Orlen

Grupa Orlen rozwija segment wydobywczy ropy i gazu

fot: Orlen

Orlen Upstream Norway z Grupy Orlen wspólnie z Equinor odkryli nowe zasoby gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wielkość złoża Sissel pozwoli wydobyć i przesłać do Polski prawie miliard metrów sześciennych gazu - poinformował we wtorek Orlen.

Orlen Upstream Norway wspólnie z Equinor dokonali odkrycia na obszarze koncesji PL1137, zlokalizowanej w centralnej części Morza Północnego, 250 km na południowy zachód od Stavanger. Jak podał koncern, potencjalne zagospodarowanie złoża Sissel uzależnione jest od wspólnej decyzji partnerów koncesyjnych, podjętej na podstawie wyników analiz ekonomicznych, technicznych i operacyjnych projektu.

Udziałowcami koncesji PL1137 są w równych częściach Orlen Upstream Norway i Equinor, który jest operatorem. Orlen nabył udziały w koncesji dzięki zrealizowanemu w 2024 r. przejęciu spółki KUFPEC Norway.

Wiercenia poszukiwawcze rozpoczęły się w grudniu 2025 r. i zakończyły w ciągu 39 dni pomimo trudnych warunków pogodowych. Wykonany odwiert poszukiwawczy, o długości całkowitej 4359 metrów, natrafił na zasoby gazu ziemnego z domieszką kondensatu szacowane na 6,3 do 28,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy.

“Sukces prac poszukiwawczych na złożu Sissel, z którego będziemy mogli pozyskać nawet miliard metrów sześciennych gazu, wzmacnia portfel naszych aktywów w Norwegii i stanowi kolejny krok w kierunku realizacji celów strategicznych Grupy Orlen“ - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w komunikacie.

Jak podkreślił, norweski gaz ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilnych dostaw dla klientów Orlenu. “Dowodzi tego początek tego roku, kiedy odnotowaliśmy rekordowe zapotrzebowanie ze strony energetyki, firm oraz gospodarstw domowych - sięgające 100 mln metrów sześciennych w ciągu doby. W odpowiedzi zwiększyliśmy import surowca, również przez gazociąg Baltic Pipe, którym do Polski sprowadzamy gaz z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego“ - zaznaczył Fąfara.

Zadeklarował jednocześnie, że jako spółka kluczowa dla krajowego bezpieczeństwa energetycznego, Orlen jest zdeterminowany nadal rozwijać współpracę ze swoimi norweskimi partnerami w oparciu o własne wydobycie na szelfie.

Koncern podał, że złoże Sissel może być przyłączone do infrastruktury położonego 5 km na północ złoża Utgard za pomocą podwodnego rurociągu. Samo Utgard jest podłączone do kompleksu platform wybudowanych pierwotnie w celu eksploatacji złóż Sleipner Ost i Sleipner Vest. To jeden z hubów produkcyjnych koncernu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, obejmujący, oprócz obu złóż Sleipner oraz Utgard, złoża Gungne i Gina Krog.

W 2025 r. wydobycie w rejonie Sleipner odpowiadało za ok. 30 proc. całkowitej produkcji Orlenu w Norwegii. W tym roku koncern planuje uruchomienie na tym obszarze kolejnego złoża o nazwie Eirin.

Wiesław Prugar, który w zarządzie Orlenu odpowiada za segment upstream - poszukiwań i wydobycia węglowodorów ocenił, że odkrycie złoża Sissel potwierdza skuteczność strategii poszukiwawczej koncernu, skoncentrowanej na obszarach w pobliżu już istniejącej infrastruktury wydobywczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.