Orlen bierze miliardy z KPO na wodór. 1,7 mld zł bezzwrotnego dofinansowania

1751203380 img 0709

fot: Orlen

Orlen to kolejny energetyczny gigant z Polski, który inwestuje w paliwo przyszłości, jak zwykło się określać wodór.

fot: Orlen

Green H2 i Hydrogen Eagle to dwa programy Grupy Orlen, które otrzymały 1,7 mld zł bezzwrotnego dofinansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wsparcie w formie dotacji zostanie wykorzystane do produkcji wodoru odnawialnego w procesie elektrolizy zasilanej OZE oraz wodoru niskoemisyjnego produkowanego z odpadów komunalnych. Orlen to kolejny energetyczny gigant z Polski, który inwestuje w paliwo przyszłości, jak zwykło się określać wodór.


– Energia jutra zaczyna się dziś. Tak nazwaliśmy naszą strategię do 2035 r. Dla nas to nie tylko hasło, ale jednoznaczne zobowiązanie i słowa, w które wierzymy. Dlatego już dziś budujemy nasze zdolności wodorowe. Niemal 2 mld zł, które pozyskaliśmy dla projektów Hydrogen Eagle oraz Green H2, pozwolą przyspieszyć inwestycje w tym obszarze. Dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy będziemy mogli sprawniej rozwijać i budować infrastrukturę wytwarzania tego paliwa, w efekcie wzmacniając krajową i europejską sieć produkcji wodoru. To także wsparcie rozwoju tej technologii przyszłości, która będzie jedną ze ścieżek dekarbonizacji – podkreśla Ireneusz Fąfara, prezes Zarządu ORLEN.


Rozwój technologii wodorowej, stanowiącej jeden z fundamentów transformacji energetycznej, jest kluczowym elementem strategii firmy. W perspektywie do 2035 roku koncern zakłada rozbudowę portfela projektów produkcji wodoru poprzez proces elektrolizy o łącznej mocy około 0,9 GW, z czego w Polsce planowane jest około 0,7 GW. Pozostała część zapotrzebowania będzie zaspokajana importem wodoru lub jego pochodnych szlakami morskimi, w miarę dostępności infrastruktury importowej.


Dywersyfikacja źródeł wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego
Hydrogen Eagle to program inwestycyjny Grupy, zakładający budowę zdywersyfikowanych źródeł wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego. Wodór będzie produkowany zarówno z odnawialnych źródeł energii, jak również z odpadów komunalnych w technologii Waste-to-hydrogen. Hydrogen Eagle nie tylko wzmocni europejską infrastrukturę wodorową, ale także przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii.


Green H2 to projekt Lotos Green H2, spółki celowej wchodzącej w skład Grupy ORLEN, którego celem jest produkcja wodoru odnawialnego, wykorzystywanego w procesach rafineryjnych przy produkcji paliw w Gdańsku. Program zakłada instalację elektrolizera o mocy 100 MW połączonego z instalacją magazynowania energii. Niedawno fundusz Orlen VC zainwestował w firmę Hystar, producenta wysoce wydajnych elektrolizerów PEM do masowej produkcji zeroemisyjnego wodoru. Inwestycja zapewni wsparcie technologiczne dla projektów wodorowych realizowanych w Grupie.
Dotacje dla projektów zostały przyznane w ramach trzeciej części programu B2.1.1 „Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru”. Operatorem konkursu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a pieniądze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, którego celem jest odbudowa potencjału rozwojowego gospodarki oraz wsparcie jej konkurencyjności.
Opracował: RW

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.