OPZZ: ta ustawa emeytalna odbiera prawa nabyte

fot: ARC

Wszystko wskazuje, że TK zajmie się podatkiem od niektórych kopaliin...

fot: ARC

OPZZ zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o emeryturach z FUS z maja br. Nowe przepisy wyrównują i podwyższają wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

- Podniesienie wieku emerytalnego było błędem, od początku OPZZ miał takie zdanie (...). Decyzja, którą podjął rząd była decyzją polityczną bez argumentów merytorycznych, bez wyliczeń, bez uzasadnień. Dlatego OPZZ zaskarża przyjętą przez parlament i podpisaną przez prezydenta ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 11 maja bieżącego roku - mówił podczas piątkowej (10 sierpnia) konferencji prasowej - przewodniczący OPZZ Jan Guz..

W opinii związkowców i ich prawników ustawa ta "jest niesprawiedliwa i odbiera prawa nabyte obywateli".

- Uważamy, że państwo nie zyska na podwyższeniu wieku emerytalnego. Pewne wydatki zostaną przesunięte do innych działów, np. do pomocy społecznej. Zostanie obciążony też fundusz chorobowy w ZUS, zostanie obciążony fundusz emerytalny i zostanie obciążony fundusz rentowy - przekonywał przewodniczący OPZZ

Dodał, że z badań wynika, iż polskie społeczeństwo w zdrowiu żyje coraz krócej.

- Nie podzielamy poglądu rządu, że dla ratowania finansów publicznych, dla zapewnienia dodatkowych dochodów dla wąskiej grupy biznesu jest dzisiaj potrzeba podniesienia wieku emerytalnego.

Związkowcy z OPZZ uważają, że artykuły: pierwszy, 24. i 26. ustawy emerytalnej są niezgodne z konstytucją. Podkreślili, że nowe przepisy są nieczytelne, gdyż nowela odsyła do wielu innych regulacji.

- W ustawie jest za dużo odesłań do innych regulacji. Pracownicy sygnalizują nam, że tak stanowione prawo jest prawem bardzo nieczytelnym - wskazał Guz.

OPZZ stwierdził też we wniosku do TK, że nowe przepisy "zmieniają reguły gry podczas jej trwania". Chodzi o objęcie nowymi przepisami osób, które już są na rynku pracy.

- Nie może być tak, że prawa nabyte, pieniądze odłożone przez obywateli nie są zabezpieczone przez państwo. Dla potrzeb politycznych sięga się po te pieniądze wówczas, kiedy politycy sobie o tym zamarzą - mówił Guzy.

Związkowcy twierdzą też, że wprowadzenie emerytur częściowych jest niesprawiedliwe społecznie.

"(...) za przepracowany okres pracownik powinien otrzymywać należną mu emeryturę liczoną według normalnych zasad - a nie obniżoną o połowę (...) odebranie prawa do połowy należnego świadczenia jest wprost sprzeczne z gwarancjami wynikającymi z zasady demokratycznego państwa prawnego" - uzasadnia, we wniosku skierowanym do TK, OPZZ.

Guz powiedział, że OPZZ proponuje, aby tę ustawę odesłać z powrotem do rządu.

- Proponujemy to Trybunałowi, aby rząd dokonał niezbędnych zmian - powiedział Guz. - OPZZ dotychczas jako jedyna organizacja społeczna, związkowa zaskarżyła tę ustawę, mimo że deklaracji ze strony partii politycznych, różnych organizacji było wiele.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.