Opole: walczą w sprawie rozbudowy elektrowni

fot: ARC

"Bez rozbudowy elektrowni Opolskie nie będzie miało pracy, Śląskie nie sprzeda węgla, Dolnośląskie nie będzie miało prądu!"

fot: ARC

6 czerwca Donald Tusk zapowiedział, że będzie kontynuowana rozbudowa Elektrowni Opole. Wcześniej Obywatelska Akcja "Tak dla Elektrowni - Tak dla Śląska" zapowiedział, że 7 czerwca rozpoczyna w Opolu protest. Teraz potwierdził, że enigmatyczna zapowiedź premiera nie wstrzymuje akcji.

- Nie odpuścimy, dopóki premier i prezes PGE nie ogłoszą szczegółów inwestycji i nie ruszą prace na budowie. Po tym zamieszaniu, które nam zgotował Donald Tusk, nie można mieć pewności czy to nie była kolejna pijarowska zagrywka premiera Donalda Tuska - przyznaje Tomasz Kwiatek Obywatelskiej Akcji.

Decyzję o zaprzestaniu rozbudowy ELO w kwietniu tego roku podała Polska Grupa Energetyczna. Wtedy Premier Tusk bronił decyzji PGE. Po dwóch miesiącach zmienił zdanie:

"Na posiedzeniu zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego z udziałem wicepremiera Piechocińskiego, ministrów skarbu, finansów, naszych ekspertów potwierdziliśmy gotowość rządu do budowy elektrowni Opole. To jest jedna z wielu inwestycji, które zapowiadaliśmy. Po przeanalizowaniu wszystkich danych na rynku uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była prowadzona zgodnie z naszymi zamiarami" - poinformował 6 czerwca Donald Tusk.

Komitet organizuje manifestację pod gmachem Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Początek: 14.00. Na ręce wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego zostanie przekazany list w sprawie rozbudowy Elektrowni Opole skierowany do prezydenta RP, premiera RP i ministra gospodarki.

- Podpisali go opolscy posłowie niemal wszystkich opcji politycznych i oczywiście członkowie Akcji - informuje portal górniczy nettg.pl Bolesław Bezeg z "Tak dla Elektrowni - Tak dla Śląska". Przekażemy list, a potem przenosimy się do miasteczka energetyczno-górniczego w Czarnowąsach.

Miasteczko namiotowe ma funkcjonować "co najmniej do wtorku". Protestujący zapowiadają, iż także w Czarnowąsach (wsi oddalonej od Opola o 6 kilometrów) będzie prowadzona blokada głównej ulicy. Nie wiadomo, czy tak jak planowano - od 8 do 12 czerwca, o 11.00, 14.00 i 17.00, czy też w nieco zmniejszonym wymiarze.

"Akcja "Tak dla Elektrowni - Tak dla Śląska" jest ruchem społecznym mieszkańców naszego regionu, którego celem jest doprowadzenie do przywrócenia na listę realizowanych inwestycji rozbudowy Elektrowni Opole o dwa kolejne bloki. Do Akcji włączyły się działające w Elektrowni związki zawodowe, mieszkańcy regionu, naukowcy i działacze społeczni" - komunikują organizatorzy protestu i przypominają, że "bez rozbudowy elektrowni Opolskie nie będzie miało pracy, Śląskie nie sprzeda węgla, Dolnośląskie nie będzie miało prądu!".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.