Olsztyn: specjalna strefa kusi rosyjskich inwestorów

fot: ARC

Wśród inwestorów znalazła się m.in. firma Acoustic z Elbląga, która powstała z udziałem kapitału norweskiego i zajmuje się produkcją elementów poprawiających warunki pracy na platformach wiertniczych, stacjonujących głównie na Morzu Norweskim i Północnym

fot: ARC

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w 2013 r. 13 zezwoleń, nakłady inwestycyjne wyniosły 107 mln zł, utworzono 163 nowe miejsca pracy. W minionym roku otwarto przedstawicielstwo tej strefy w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim.

Dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Marcin Kuchciński poinformował PAP, że otwarcie biura strefy w Kaliningradzie było bardzo ważne.

- To owocuje już pierwszymi umowami, prowadzimy kolejne rozmowy, mamy nadzieję, że współpraca z Rosjanami będzie się rozwijać - powiedział Kuchciński.

Biuro strefy w Rosji zostało zlokalizowane w prestiżowym biurowcu, (co nie jest bez znaczenia dla rosyjskich przedsiębiorców), a oferuje ono polskim firmom m.in. pomoc w znalezieniu partnerów biznesowych, zapewnia pomoc biurową, tłumacza, dysponuje profesjonalnymi pomieszczeniami, w których odbywają się spotkania biznesowe.

- Przedsiębiorcy chętnie korzystają z oferowanego im zaplecza, takie miejsce było bardzo potrzebne - przyznał Kuchciński i dodał, że strefa przygotowuje teraz wizytę studyjną rosyjskich przedsiębiorców, także z tzw. dużej Rosji, nie z tylko obwodu kaliningradzkiego.

Kuchciński poinformował PAP, że w minionym roku w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wydano 13 zezwoleń (w 2012 r. - 8), nakłady inwestycyjne wyniosły 107 mln zł. W sumie powstały 163 nowe miejsca pracy i utrzymano 1164 już istniejących.

Wśród inwestorów znalazła się m.in. firma Acoustic z Elbląga, która powstała z udziałem kapitału norweskiego i zajmuje się produkcją elementów poprawiających warunki pracy na platformach wiertniczych, stacjonujących głównie na Morzu Norweskim i Północnym. W Bartoszycach kapitał brytyjski założył zakład produkujący foliowe opakowania, w tym mieście także powstał zakład "AMK - Workstyle Kozłowscy", który produkuje odzież roboczą. W Olsztynku powstała firma logistyczno-transportowa "Eurotter", która zatrudniła 15 osób.

- Wiele zezwoleń, które wydaliśmy dotyczyło zakładów już istniejących i działających w strefie, które prowadziły tzw. reinwestycje, czyli poszerzały produkcję i wprowadzały nowe technologie oraz tworzyły kolejne miejsca pracy - powiedział Kuchciński.

Firmy, które przeprowadziły w minionym roku reinwestycje, to m.in. produkująca w Dobrym Mieście meble firma DMF, która utworzyła kolejnych 60 miejsc pracy (przy już istniejących 365) oraz inna firma z tej branży, Wójcik Fabryka Mebli sp. z o.o., która po modernizacji zakładu zatrudniła 4 pracowników i utrzymała 366 już istniejących etatów.

- Na te wszystkie inwestycje bez wątpienia miało wpływ przedłużenie działalności stref ekonomicznych do 2026, a także rozszerzenie granic naszej strefy o nowe atrakcyjne tereny, m.in. w Biskupcu, Kurzętniku, Kętrzynie - przyznał Kuchciński.

Od początku działalności WMSSE, tj. od 1997 r., wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła nieco ponad 5 mld zł. Strefa ta posiada swoje tereny w 28 podstrefach w regionie, m.in. Dobrym Mieście, Olsztynku, Olsztynie, czy Nowym Mieście Lubawskim, łącznie zajmuje 9848 ha, do zagospodarowania jest jeszcze 370 ha.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.