Ogród sensoryczny i zielone przystanki w stolicy Górnego Śląska

fot: Maciej Dorosiński

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych przez blisko 2,3 mln osób

fot: Maciej Dorosiński

Ogród sensoryczny oraz tzw. zielone przystanki, wiaty i ławki powstaną w Katowicach dzięki dofinansowaniu z projektu UPSURGE realizowanego w ramach programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020. Miasto otrzyma na te przedsięwzięcia ponad 2,1 mln zł.

Chodzi o wypracowanie w mieście rozwiązań opartych na przyrodzie m.in. w celu zmniejszenia zanieczyszczenia - podał w czwartek katowicki magistrat.

- Katowice są liderem walki o czyste powietrze w naszym regionie. Prowadzimy szereg działań, których celem jest zazielenianie naszego miasta, m.in. poprzez możliwość partycypacji mieszkańców i tzw. zielony budżet, sadzenie łąk, czy projekt wCOPdrzewo. Dzięki dofinansowaniu z projektu UPSURGE możliwa będzie realizacja kolejnych zielonych projektów, m.in. zielonych przystanków i ogrodu sensorycznego w przestrzeni miejskiej, które jednocześnie wpłyną na polepszenie jakości powietrza w Katowicach - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Podstawowym założeniem UPSURGE jest stworzenie tzw. sieci referencyjnej podmiotów, miast czy instytucji, które będą zaangażowane w testowanie innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na problemy współczesnych miast i ich adaptacji do zmian klimatu. Ma to być nowatorskie podejście do poprawy jakości powietrza w oparciu o naturę.

W projekcie, który będzie realizowany w latach 2021-24, wezmą udział 23 europejskie miasta.

Katowice otrzymają 502 tys. euro, czyli ponad 2,1 mln zł. Zielone inwestycje będą realizowane w tzw. miejskich wyspach ciepła. W rejonie zbiornika retencyjnego przy ul. Tyskiej powstanie zakątek z zielenią i roślinami kserotermicznymi, a przy ulicach Chorzowskiej, Jankego i Warszawskiej tzw. zielone przystanki i wiaty - z nową roślinnością i tablicami edukacyjnymi. Z kolei na terenie przed szpitalem w dzielnicy Ochojec powstanie ogród sensoryczny oraz powiększona strefa zieleni.

W miejscach planowanych inwestycji powstaną stacje rejestrujące zmiany parametrów środowiska (jak wilgotność, retencja czy temperatura) i reakcję roślin na stres. Analiza wyników będzie możliwa w oparciu o współpracę z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Jak wskazała naczelniczka Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Katowice Małgorzata Domagalska, dzięki udziałowi w projekcie lokalne władze będą miały możliwość sfinansowania pilotażowych działań, zdobycia nowych doświadczeń i wiedzy związanej z wyzwaniami współczesnych miast i ich adaptacji do zmian klimatu.

Realizacja projektu UPSURGE oparta jest na naturalnych rozwiązaniach - wykorzystaniu gatunków roślin rodzimych, spontanicznie porastających tereny miejsko-przemysłowe, oraz roślin polecanych do zastosowania w urządzaniu zieleni miejskiej. Jak przekonują urzędnicy, przedsięwzięcie pozwoli m.in. na badanie reakcji roślin na zmieniające się warunki środowiska w ich otoczeniu (zanieczyszczenie, wzrost temperatury, susza i in.) i tym samym wykorzystanie ich jako wskaźnika jakości życia w przestrzeniach miejskich.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.