Odwołany prezes górniczego giganta. Dlaczego? AKTUALIZACJA

1759326437 szyb

fot: KGHM

Szyb GG-1

fot: KGHM

Robert Kropiwnicki, były sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, napisał w serwisie X, że 30 stycznia Rada Nadzorcza KGHM odwołała prezesa Andrzeja Szydło i wiceprezesa Piotra Stryczka. 

„Dzisiaj Rada Nadzorcza KGHM odwołała Prezesa Andrzeja Szydło i wiceprezesa Piotra Stryczka, to zła i niezrozumiała decyzja, ludzi świeżo powołanych do rady. To bardzo zła wiadomość dla firmy i regionu. Przypomnę, że A. Szydło wyciągnął firmę z dołka, rozpoczął budowę 3 nowych szybów, udało się obniżyć podatek od kopalin, a cała firma ma rekordową wycenę ponad 70 mld" – napisał w serwisie X Robert Kropiwnicki, były wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych.

KGHM opublikowała raport bieżący o odwołaniu prezesów po godzinie 12 30 stycznia. "Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę o delegowaniu członka Rady Nadzorczej - Pana Remigiusza Paszkiewicza, do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. oraz Wiceprezesa Zarządu ds. Korporacyjnych KGHM Polska Miedź S.A. na okres od dnia 30 stycznia 2026 r. do dnia rozstrzygnięcia postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. oraz Wiceprezesa Zarządu ds. Korporacyjnych KGHM Polska Miedź S.A., jednakże na okres nie dłuższy niż trzy miesiące" - czytamy w raporcie.

Przypomnijmy. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź powołało 20 stycznia czterech nowych członków rady nadzorczej. Wcześniej odwołanych zostało czterech dotychczasowych członków. Nowymi członkami Rady Nadzorczej KGHM zostali: były minister sprawiedliwości i prokurator generalny w latach 2007-2009 Zbigniew Ćwiąkalski, Artur Ulrich, Łukasz Żelewski i Remigiusz Paszkiewicz.

W Radzie Nadzorczej KGHM zasiada 10 osób.

W czerwcu 2025 r. zarząd KGHM Polska Miedź podjął decyzję o rozpoczęciu prac związanych z budową trzech nowych szybów: Retków, Gaworzyce oraz GG-2 Odra.

W 2026 roku KGHM planuje wzrost nakładów na inwestycje rzeczowe do poziomu 4,1 mld zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na budowę i rozbudowę infrastruktury, poprawę wydajności oraz zwiększenie bezpieczeństwa operacyjnego. Główne projekty inwestycyjne obejmą m.in.: projekt budowy nowych szybów, rozbudowę zbiornika Żelazny Most, remont Huty Miedzi Głogów II, wprowadzenie technologii bezpokładowej w Hucie Miedzi Legnica. KGHM Polska Miedź będzie kontynuowała projekty eksploracyjne w Polsce, w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż rud miedzi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.