Odpady: popiół z elektrowni sprzedają za granicę

fot: Łukasz Wróblewski/ARC

Spółka Eko-Zec zarządza ubocznymi produktami spalania m.in. w Veolii w Poznaniu i w Łodzi oraz w Elektrowni Kozienice

fot: Łukasz Wróblewski/ARC

Należąca do spółki Veolia Energia Poznań firma Eko-Zec wyeksportowała w ub. roku ok. 100 tys. popiołu lotnego. Według Veolii to pierwszy polski podmiot sprzedający potrzebny w budownictwie popiół za granicę.

Jak poinformował prezes Veolii Energii Poznań Paweł Orlof, spółka Eko-Zec zarządza ubocznymi produktami spalania m.in. w Veolii w Poznaniu i w Łodzi oraz w Elektrowni Kozienice. W ub. roku zagospodarowała m.in. ok. 900 tys. ton popiołów.

- W związku z tym, że w Europie Zachodniej elektrownie węglowe znikają z krajobrazu, brakuje tam też popiołu lotnego, który jest wykorzystywany w cementowniach. Eko-Zec to zauważył, znalazł tam partnerów odbierających popioły, szczególnie w zimie, gdy zapotrzebowanie na popiół na polskim rynku produktów budowlanych jest mniejsze - powiedział.

Popiół z Polski trafia m.in. do Holandii i krajów skandynawskich. Po pierwszym, pilotażowym roku Veolia rozważa zwiększenie skali eksportu.

- Decyzje w tej kwestii są przed nami. To, z wielu powodów, także logistycznych, trudne przedsięwzięcie - powiedział.

Spółka Eko-Zec z główną siedzibą w Poznaniu jest jednym z czołowych w Polsce dostawców usług w zakresie zagospodarowania odpadów paleniskowych z przemysłu energetycznego tj.: popiół lotny, żużel, mieszanka popiołowo-żużlowa.

Materiały te znajdują zastosowanie jako dodatek do betonów, cementu, ceramicznych wyrobów budowlanych oraz jako materiał do ziemnych prac budowlanych. Użyte do wyrobu materiałów budowlanych poprawiają ich właściwości fizyko-chemiczne oraz obniżają koszty produkcji.

Veolia Energia Poznań jest producentem ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz zarządza siecią ciepłowniczą. Zaopatruje w ciepło ok. 60 proc. mieszkańców stolicy Wielkopolski. Obsługuje w regionie ponad 5 tys. klientów, z tego ok. 5 proc. stanowią odbiorcy indywidualni.

W skali regionu dysponuje ponad 660 km sieci ciepłowniczych i 6,3 tys. obsługiwanych węzłów cieplnych. W Poznaniu Veolia ma ok. 525 km sieci.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.