Hennig-Kloska: Ważne kompleksowe wsparcie przy odchodzeniu od paliw kopalnych

1702483892 hennig kloska

fot: gov.pl

Minister podkreśliła, że kluczową kwestią w tym zakresie będzie wdrażanie zasady efektywność energetyczna przede wszystkim we wszystkich sektorach gospodarki

fot: gov.pl

Minister klimatu i środowiska powiedziała w środę, że proces odchodzenia od paliw kopalnych uzyska szeroką akceptację, tylko jeśli sprawi, że każdy odczuje związane z nim wymierne korzyści. Dodała, że bardzo ważne jest kompleksowe wsparcie, aby nikogo nie pozostawić samego.

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig - Kloska, po spotkaniu z ministrem klimatu, energii i zaopatrzenia Danii Larsem Aagaardem, poinformowała, że stawia sobie za cel doprowadzić do jak najszybszego rozwoju źródeł energii, które pozwolą na wycofanie z miksu energetycznego surowców, powodujących wysokie emisje i ceny energii.

Podkreśliła jednak, że mówiąc o wyzwaniach klimatycznych nie można jednak zapomnieć o kwestii sprawiedliwej transformacji. Jej społeczno-gospodarcze skutki w regionach górniczych będą znaczące. Dlatego tak ważne jest kompleksowe wsparcie, aby nikogo nie pozostawić samego. Jak dodała proces odchodzenia od paliw kopalnych uzyska szeroką akceptację, tylko jeśli sprawi, że każdy odczuje związane z nim wymierne korzyści.

Jak zwróciła uwagę minister poprawa efektywności energetycznej ma charakter horyzontalny i przynosi pozytywne efekty we wszystkich sektorach gospodarki, przyczyniając się do wzmocnienia jej konkurencyjności i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jak dodała działania te przynoszą realne efekty w postaci redukcji kosztów zużycia energii, ograniczając poziom narażenia na ubóstwo energetyczne, ale także przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Z tego względu Polska popiera potrzebę wzmocnienia wysiłków na rzecz poprawy efektywności energetycznej.

Minister podkreśliła, że kluczową kwestią w tym zakresie będzie wdrażanie zasady efektywność energetyczna przede wszystkim we wszystkich sektorach gospodarki. Jak powiedziała stanowi to wyzwanie dla wielu państw członkowskich UE, dlatego chcemy współpracować także z naszymi duńskimi przyjaciółmi, aby wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa podsumuje kolejny rok działalności

8 czerwca 2026 roku w siedzibie Grupy Kapitałowej FASING S.A. odbędzie się Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Członków Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Spotkanie będzie okazją do podsumowania kolejnego roku działalności Izby, omówienia najważniejszych działań podejmowanych na rzecz zarówno producentów węgla, jaki i firm oraz instytucji działających w otoczeniu branży górniczej.

„Górnicy rzewnie płakali na kolędzie”. Poruszające słowa proboszcza z Bielszowic przed zamknięciem kopalni

Już 30 czerwca ruch Bielszowice KWK Ruda w Rudzie Śląskiej oficjalnie zakończy wydobycie, co dla lokalnej społeczności oznacza niewątpliwie koniec pewnej epoki. O łzach górników podczas kolędy, strachu małych przedsiębiorców o przetrwanie oraz pożegnalnej mszy świętej rozmawiamy z ks. Mariuszem Obałką, proboszczem bielszowickiej parafii.

W wypadkach śmiertelnych w 2025 r. najwięcej poszkodowanych było w górnictwie

Okręgowy Inspektorat Pracy udostępnił nam sprawozdanie z działalności za 2025 r.

Asseco pokazało system Polski antydron

Największa polska firma IT stworzyła własny system do wykrywania i monitorowania dronów. Rozwiązanie, które czeka na pierwsze wdrożenie, ma znaleźć zastosowanie militarne i cywilne - czytamy w środę w "Pulsie Biznesu".