Od 1 września druga część zmian taryfowych w Kolejach Śląskich

fot: Krystian Krawczyk

Nadal pozostają zawieszone połączenia pomiędzy Polską, a Czechami, na odcinku Chałupki - Bohumín - Chałupki

fot: Krystian Krawczyk

Koleje Śląskie od 1 września br. wprowadzają drugą część tegorocznych zmian taryfowych, to m.in. dobowe i miesięczne bilety wspólne z Zarządem Transportu Metropolitalnego i taryfa pozaszczytowa ze zniżką do 20 proc.

Zmiany wprowadzane przez Koleje Śląskie - spółkę należącą do samorządu woj. śląskiego - wiążą się ze zmianami wprowadzanymi w tym samym czasie przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, który jest jednostką budżetową GZM i organizatorem komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Aby część zmian taryfowych KŚ i ZTM była możliwa, konieczne było porozumienie ich właścicieli.

Kluczowymi efektami porozumienia mają być: bilet dobowy imienny, integrujący całą sieć ZTM i pociągi KŚ w obrębie GZM, sprzedawany zarówno przez ZTM (jako 24h+kolej) jak i KŚ (jako Superbilet 24 Strefa M), a także możliwość zakupu ulgowego miesięcznego Metrobiletu ZTM nie tylko przez studentów, ale wszystkich pasażerów posiadających prawo do ulgowych przejazdów.

Koleje Śląskie wprowadziły pierwszą część swoich zmian taryfowych w maju br. (jak informował wówczas przewoźnik średnia podwyżka cen biletów wyniosła 13 proc.), chcąc zmierzać do wprowadzenia jednolitej stawki kilometrowej, przy korekcie ofert liniowych. Docelowo w KŚ ma obowiązywać taryfa kilometrowa z wprowadzanym teraz stałym rabatem dla podróżujących poza szczytami.

O zmianach taryfowych wprowadzanych w KŚ od 1 września napisał w piątek rzecznik tej spółki Tomasz Musioł. Jak wynika ze szczegółowych informacji na stronie kolejeslaskie.com, główna nowość oferty KŚ to Superbilet 24 Strefa M, czyli bilet 24-godzinny imienny, umożliwiający podróżowanie pociągami KŚ na obszarze GZM, honorowany na wszystkich liniach ZTM, za 15 zł (ulgowy 7,50 zł).

Kolejna nowość - według KŚ - to Superbilet, czyli bilet miesięczny imienny strefowy w trzech wariantach (w jednym z wariantów dostępnych jest pięć oddzielnych stref), uprawniający do podróży w ramach wybranej strefy pociągami Kolei Śląskiej oraz całą komunikacją zbiorową ZTM: za 119 zł (KŚ na terenie Katowic), za 179 zł (KŚ na terenie jednej z pięciu stref) i za 229 (KŚ na terenie całej GZM). Dotąd te same warianty i ceny miał sprzedawany przez ZTM Metrobilet.

Nowa oferta KŚ Poza szczytem oznacza możliwość podróżowania ze zniżką do 15 proc. w jedną stronę lub 20 proc. w obie strony poza godzinami szczytu przewozowego, w dni robocze w godz. 9-14 i 18-5, a także w soboty, niedziele i święta. Oferta Mała grupa poza szczytem dotyczy grup 2-5 osób bez ulg, odbywających podróż razem, zapewniając zniżkę 25 proc.

Ponadto KŚ wprowadzają bilet imienny, ważny 24 godziny, EuroSilesia 24 dla osób podróżujących na terenie woj. śląskiego w pociągach KŚ oraz w komunikacji ZTM, a także w II klasie pociągów przewoźnika Česk, Dráhy na terenie woj. morawsko-śląskiego w Czechach. W soboty, niedziele i święta można będzie do niego dokupić bilet EuroSilesia Duo za 1 zł dla jednej dodatkowej osoby wspólnie odbywającej przejazd.

KŚ wprowadzą też ofertę EuroWeekend, obowiązującą w soboty, niedziele i święta na przygranicznych odcinkach swojej sieci. Bilet ten, ważny jeden dzień (do północy), uprawni do nieograniczonej liczby przejazdów w terminie jego ważności i będzie analogicznie, jak EuroSilesia 24, honorowany przez ČD.

Ponadto KŚ zmienią warunki ofert: Tam i z powrotem taniej, Senior 60+, Rodzina, Superpakiet miesięczny KŚ+ZTM, Trzynastka, Taryfa Krakowska (oferta rozszerzona o przejazdy od/do stacji Oświęcim i Zawiercie), Taryfa Pomarańczowa i Silesia 24, dodadzą też dodatkowe relacje do oferty biletów liniowych (m.in. Gliwice - Knurów, Gliwice - Rybnik i Gliwice - Żory). Wycofane zostaną oferty (zastąpione nowymi) SilesiaWeekend, powrotem taniej, Bilet Rodzinny, Śląski Bilet Miesięczny, Bilet Katowicki, 10 godzin po sieci, EKO BILET i METROBILET 6h P/T/A.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.