Obszary działalności Ministerstwa Klimatu

fot: Witold Gałązka/ARC

Prezydent szczytu klimatycznego, wiceminister środowiska Michał Kurtyka wziął udział w powitalnym spotkaniu z uczestnikami Społecznego PRE_COP24, który rozpoczyna się w Katowicach

fot: Witold Gałązka/ARC

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej i upowszechnienie odnawialnych źródeł energii wśród odbiorców domowych - to ważne obszary działalności Ministerstwa Klimatu, na które wskazuje jego szef Michał Kurtyka. Dodał, że program wsparcia fotowoltaiki "Mój Prąd" powinien zostać rozwinięty.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP minister Kurtyka, to Ministerstwo Klimatu będzie się regulacyjnie zajmowało odnawialnymi źródłami energii.

- Odpowiedzialność za rozwój OZE będzie znajdować się w Ministerstwie Klimatu. Jednym z elementów, którym będziemy zarządzać, będzie np. rozwój morskiej energetyki wiatrowej - podkreślił.

Jak dodał, "musimy jeszcze dokonać inwentaryzacji, dopiero po niej będzie można powiedzieć, jakie działania w obszarze regulacji zostaną podjęte jako pierwsze".

Podkreślał jednak, że głównym celem działalności MK będzie podnoszenie jakości życia obywateli poprzez redukcję emisji, ze szczególnym uwzględnieniem tej emisji, która przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. - Mamy przed sobą dyskusję na forum europejskim o przyszłości wielu programów finansowych w kontekście perspektywy budżetowej 2021-2027. Chcielibyśmy zmobilizować jak największe środki na podniesienie poziomu życia Polaków - podkreślił.

Mówiąc o upowszechnianiu OZE wśród odbiorców domowych, minister wskazał, że w Polsce jest ok. 3 mln domów, które wymagają termomodernizacji albo mogłyby zostać zoptymalizowane pod kątem energetycznym, również jeśli chodzi o źródła energii.

Jego zdaniem program "Mój Prąd" powinien zostać rozwinięty. Kurtyka zastrzegł, że chodzi o taki rozwój, by te i podobne programy były jak najbardziej przyjazne dla beneficjentów. Minister dodał, że będzie chciał pochylić się nad programem "Czyste Powietrze", ocenić jego funkcjonowanie i zaproponować zmiany, które zwiększą efektywność programu.

Program "Mój Prąd" zakłada dotacje na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych (o mocy od 2 do 10 kW). Budżet programu to 1 mld zł. Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi do 5 tys. zł.

"Czyste Powietrze" to z kolei program antysmogowy, z którego można otrzymać dofinansowanie do termomodernizacji i wymiany pieców grzewczych w domach jednorodzinnych. Zakładany budżet programu to ponad 100 mld zł.

Odnosząc się do planów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej,Kurtyka ocenił, że w kontekście zapewnienia ciągłości dostaw energii i bezpieczeństwa energetycznego jest to źródło atrakcyjne ze względu na stosunkowo wysoką dyspozycyjność. Niewątpliwie ze wzrostem udziału źródeł odnawialnych aspekt ciągłości dostaw i zapewnienia bezpieczeństwa będzie przybierał na znaczeniu - zaznaczył Kurtyka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.