O węglu i pracy górników na Śląskim Festiwalu Nauki

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju to czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa, który znajduje się w budynku dawnej łaźni kopalni Moszczenica

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W sobotę, 9 grudnia, rozpoczął się Śląski Festiwal Nauki. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 9-11 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Swoje stoisko na imprezie ma również Carbonarium z Jastrzębia-Zdroju.

Co węgiel ma wspólnego z muzyką? Dlaczego płyty winylowe są czarne? W jaki sposób każdy może towarzyszyć górnikom pod ziemią? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w Carbosferze, czyli stoisku, które Carbonarium prezentuje na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach. To przestrzeń, w której głównym bohaterem jest węgiel: pierwiastek, paliwo kopalne, narzędzie artystyczne czy biżuteria.

Jak wskazują organizatorzy, w Carbosferze nie zabraknie wyjątkowych eksperymentów i doświadczeń prezentowanych przez jastrzębskich uczniów z Zespołu Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Dr inż. Bogusław Ziębowicz wyjaśni z kolei, dlaczego płyty winylowe są czarne? Z czego zrobiona jest igła gramofonu? I co wspólnego z tym wszystkim ma węgiel? Najmłodsi wezmą udział w warsztatach własnoręcznej budowy gramofonu i odtwarzania dźwięku.

Śląski Festiwal Nauki, który od 7 lat gromadzi tysiące entuzjastów nauki, badaczy i ludzi ciekawych wiedzy, to jedna z największych tego typu imprez w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 9-11 grudnia pod hasłem „Nauka da nam przyszłość”.

W tym roku na festiwalu pojawią się między innymi Dawid Myśliwiec (doktor nauk chemicznych, twórca internetowy, założyciel kanałów „Uwaga! Naukowy Bełkot” i „Wyłącznie Naukowy Bełkot”), Tomasz Rożek (doktor nauk chemicznych, dziennikarz naukowy, popularyzator nauki, doradca Europejskiej Agencji Kosmicznej, założyciel fundacji i kanału „Nauka. To lubię”), reżyser Krzysztof Zanussi czy Niamh Shaw (specjalistka od komunikacji STEM, popularyzatorka kosmosu i znaczenia kobiet w nauce).

Carbosfera na Śląskim Festiwalu Nauki znajduje się w sali wielofunkcyjnej – w strefie nauk ścisłych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju to czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa, która pozwala zwiedzającym na nowo odkryć tajemnice węgla – od jego powstania w jądrach gwiazd po zastosowanie dzisiaj. Wystawę można oglądać w zrewitalizowanej dawnej łaźni kopalni Moszczenica.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.