O prawie jedną czwartą spadły średnie ceny gazu na TGE i poza giełdą

fot: Janusz Szymonik

Jeśli jako pierwszy zostanie złożony wniosek o dotację na gaz, a nie ten dotyczący termomodernizacji w nowym naborze, skorzystanie z kolejnego naboru będzie możliwe dopiero po zakończeniu i rozliczeniu tej inwestycji

fot: Janusz Szymonik

W IV kw. 2025 r. prawie o jedną czwartą rok do roku spadły średnie ceny gazu na TGE i poza giełdą - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Dodał, że o 22 proc. wzrosła ilość gazu płynącego przez polski system przesyłowy. Dostawy gazu terminalem LNG wzrosły o 27,9 proc., a z UE o 42,2 proc.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował w poniedziałek, że w ostatnim kwartale 2025 r. spadły ceny gazu w kontraktach OTC (Over The Counter Market) i na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). OTC to transakcje zawierane poza giełdą bezpośrednio pomiędzy uczestnikami rynku, z wykorzystaniem stworzonego dla polskiego obszaru rynkowego wirtualnego punktu obrotu gazem.

“Średnie ceny gazu ziemnego w transakcjach sprzedaży zrealizowanych w punkcie wirtualnym OTC w ostatnich trzech miesiącach 2025 r. były o ponad 24,5 proc. niższe w porównaniu do analogicznego okresu 2024 r.“ - wskazał URE, dodając, że o ponad 24 proc. spadła też średnia cena paliwa gazowego na TGE.

Według danych URE w czwartym kwartale 2025 r. w kontraktach zawartych na TGE za gaz trzeba było zapłacić średnio 177,32 zł/MWh, podczas gdy rok wcześniej cena ta wynosiła 233,71 zł/MWh.

W transakcjach sprzedaży realizowanych w tym okresie w punkcie wirtualnym OTC za gaz płacono średnio 162,86 zł zł/MWh wobec 215,81 zł/MWh rok wcześniej.

Urząd zwrócił uwagę, że wzrosła też sprzedaż na giełdzie przy spadku wolumenu transakcji w punkcie OTC.

“Wolumen hurtowej sprzedaży gazu ziemnego dla transakcji zrealizowanych w punkcie wirtualnym OTC w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł ponad 6,9 TWh, co oznacza spadek o ponad 0,1 TWh wobec czwartego kwartału 2024 r. Natomiast wolumen gazu dostarczonego w ramach realizacji kontraktów zawartych na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł ponad 52 TWh, co oznacza wzrost dostaw o blisko 8,2 TWh w stosunku do analogicznego okresu 2024 r.“ - zaznaczył URE.

Poinformował również, że w czwartym kwartale 2025 r., w porównaniu do analogicznego okresu 2024 r., o 22 proc. wzrosła ilość gazu wysokometanowego przepływającego przez polski system przesyłowy. Dostawy gazu terminalem LNG wzrosły o 27,9 proc., natomiast dostawy gazu z UE o 42,2 proc.

“Na koniec czwartego kwartału 2025 r. koncesję na obrót paliwami gazowymi w Polsce posiadało 190 podmiotów, zaś aktywnie w obrocie gazem ziemnym uczestniczyły 93 przedsiębiorstwa“ - wskazał regulator w komunikacie. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.