Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 734.96 USD (-0.24%)

Srebro

76.76 USD (-0.33%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.01 USD (-0.15%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 734.96 USD (-0.24%)

Srebro

76.76 USD (-0.33%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.01 USD (-0.15%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Nowy wymiar emeryckiego węgla

fot: Andrzej Bęben/ARC

Uchwałę o likwidacji uprawnień emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób do bezpłatnego węgla podjął natomiast zarząd Kompanii Węglowej

fot: Andrzej Bęben/ARC

W 2015 r. wartość ekwiwalentu pieniężnego za 1 t węgla, wydawanego w ramach deputatu węglowego dla emerytów i rencistów, wynosić będzie 600 zł i 68 gr. Kwota ta jak co roku podana została w "obwieszczeniu ministra gospodarki w sprawie ceny zbytu 1 Mg węgla kamiennego w sortymencie orzech II ustalonej według ceny średniej z IV kwartału 2014 r., skorygowanej o przewidywany wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych na 2015 r".

Wiadomość ta przyda się jednak prawie wyłącznie emerytom i rencistom z kopalń zlikwidowanych, którzy ekwiwalent za deputat węglowy otrzymują za pośrednictwem ZUS. Emeryci z funkcjonujących spółek węglowych (z wyjątkiem SRK i Bogdanki), na podstawie przepisów wewnętrznych lub porozumień zawartych ze związkami zawodowymi, węgla nie dostaną.

W KHW zawiesili na trzy lata
Po negocjacjach, prowadzonych w listopadzie 2014 r. między zarządem KHW a stroną społeczną - organizacjami związkowymi będącymi sygnatariuszami Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy obowiązującego w Katowickim Holdingu Węglowym, doszło do podpisania porozumienia zawieszającego na okres trzech lat (2015-2017) niektóre z istotnych zapisów Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy. Porozumienie określa m.in. zasady wypłaty nagrody z okazji Dnia Górnika i tzw. 14. pensji. W okresie zawieszenia zapisy HUZ będą zastąpione przez regulaminy wcześniej uzgodnione i podpisane przez strony. Nagrody, według tych regulaminów, mają mieć charakter motywacyjny dla pracowników, a czternastka za 2014 r. ma być wypłacona w terminie późniejszym, tj. do 4 marca 2015, na dotychczasowych zasadach. Co ważne, porozumienie na okres trzech lat zawiesza uprawnienia emerytów i rencistów górniczych do bezpłatnego węgla.

W Kompanii i JSW wypowiedzieli
Uchwałę o likwidacji uprawnień emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób do bezpłatnego węgla podjął natomiast zarząd Kompanii Węglowej. Wypowiedzenie porozumień zawartych z organizacjami związków zawodowych z 20 grudnia 2004 r. i 6 lutego 2014 r. skutkuje tym, że emeryci z Kompanii, poczynając od 1 stycznia 2015 r., nie są uprawnieni do otrzymywania deputatu.

Jak podkreślono, uchwała nie ma zastosowania do osób, których uprawnienie do bezpłatnego węgla jest realizowane na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 ze środków budżetu państwa, czyli tych, którym deputat wypłaca ZUS.

Emeryci z Kompanii w 2015 r. otrzymają jeszcze zaległy deputat za rok 2014. Przypomnijmy, że decyzja o zawieszeniu części tego świadczenia na dwa lata zawarta została w porozumieniu ze związkami zawodowymi, które podpisano 6 lutego 2014 r. Jednak sądy pierwszej instancji, rozstrzygające sprawy wnoszone przez emerytów, uznały za niezasadne odbieranie górnikom 1 t węgla deputatowego w trakcie roku. W związku z tym w grudniu ub.r. zarząd KW zdecydował, że emeryci, renciści oraz inne uprawnione osoby, którym, zmniejszono na okres dwóch lat roczny wymiar bezpłatnego węgla o 1 t, będą mogli odebrać go w naturze do 30 czerwca 2015 r. Jeśli zdecydują się na ekwiwalent pieniężny, to jego wypłata będzie miała miejsce do końca 2015 r.

Emerycki deputat, wypłacany dotąd w dwóch ratach, wypowiedział też zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W Bogdance i SRK bez zmian
Deputaty węglowe nadal otrzymują emeryci i renciści z lubelskiej Bogdanki, jednak jeszcze w listopadzie ub.r. prezes Zbigniew Stopa zapowiadał, że może się to wkrótce zmienić.

- Pracujemy nad układem zbiorowym, jeszcze w tym roku rozpoczniemy dyskusję ze związkami. Patrzymy, co się dzieje na Śląsku, jakie będą rozwiązania w sprawie deputatów dla emerytów. Nie czekając, chcemy wprowadzać swoje rozwiązania - mówił. Łączny koszt deputatów dla pracowników i emerytów wynosi w spółce ok. 20 mln zł rocznie.

Niemal 11,5 tys. emerytów z kopalń zlikwidowanych dostaje deputat węglowy za pośrednictwem Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wartość przysługujących każdemu z nich 3 t węgla finansowana jest z budżetu państwa. SRK ma też kilkudziesięciu własnych emerytów - byłych pracowników Spółki. Także oni nadal uprawnieni są do deputatu węglowego w wymiarze 2,5 t rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.