Nowe życie dawnej kopalni Katowice. Muzeum Śląskie otwiera kolejny rozdział rewitalizacji

Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, kolejne historyczne obiekty dawnej kopalni Katowice odzyskają blask, tworząc nowoczesną przestrzeń wystawienniczą i edukacyjno-rekreacyjną.

fot: Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie szykuje się do rewitalizacji kolejnych pokopalnianych budynków

fot: Muzeum Śląskie

Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, kolejne historyczne obiekty dawnej kopalni Katowice odzyskają blask, tworząc nowoczesną przestrzeń wystawienniczą i edukacyjno-rekreacyjną.

Muzeum Śląskie w Katowicach ogłosiło przetarg na kluczową inwestycję: „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych polegających na adaptacji i rewitalizacji zabytkowych budynków poprzemysłowych zlokalizowanych na terenie północnym Muzeum”. Przedsięwzięcie, finansowane z dwóch programów – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) oraz Fundusze Europejskie dla Śląskiego (FESL) – przywróci do użytku obiekty nieużytkowane od czasu zamknięcia kopalni w 1999 roku.

Projekt obejmuje kompleksową rewitalizację zespołu budynków, które od 1823 roku stanowiły serce kopalni KWK Katowice. Planowane prace to nie tylko remonty konserwatorskie, ale przede wszystkim przebudowę, rozbudowę i adaptację wnętrz do współczesnych standardów muzealnych - informuje Muzeum Śląskie.

Projekt zakłada precyzyjną adaptację obiektów do nowych funkcji, przy jednoczesnym zachowaniu ich unikatowego charakteru i detali architektonicznych z przełomu XIX i XX wieku.

- Ich rewitalizacja, przewidziana na najbliższe trzy lata, będzie tak naprawdę dokończeniem rewitalizacji dawnej kopalni Katowice, a jednocześnie dokończeniem rewitalizacji katowickiej Strefy Kultury. To jest ostatni kawałek po dawnej kopalni, który zostanie przywrócony miastu, a zabytkowym budynkom przywrócony zostanie nowy blask i nowa funkcja – mówi dr Łukasz Galusek, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Rewitalizację przejdzie m.in. budynek Elektrowni „Bartosz”. Stanie się on „postindustrialną agorą” – wielofunkcyjną salą widowiskową przeznaczoną na koncerty, wystawy i wydarzenia artystyczne. Zabytkowa wieża elektrowni pomieści część gastronomiczną oraz pokoje gościnne na potrzeby Muzeum.

W Maszynowni zwiedzający zobaczą unikatową w skali Europy parową maszynę wyciągową (pracującą do 1996 roku) z nowo zaprojektowanej antresoli. Nadszybie natomiast stanie się nowym, głównym punktem wejściowym do Muzeum. W miejscu pierwotnego szybu powstanie winda, która wraz z nowym łącznikiem podziemnym, skomunikuje strefę północną bezpośrednio z holem centralnym Muzeum Śląskiego.

Z kolei charakterystyczna, 39-metrowa Wieża Ciśnień zyska funkcję ekspozycyjną i kawiarnianą. Zostanie ona połączona z mniejszym Warsztatem Rymarza za pomocą funkcyjnego, w pełni przeszklonego pawilonu, który będzie pełnił rolę nowoczesnej strefy wejściowej.

Kuźnia i Warsztat Mechaniczny, zespół obiektów o łącznej długości ponad 100 metrów, zostanie dedykowany przede wszystkim działaniom wystawowym. Przewidziano tam również specjalistyczną pracownię konserwacji metalu oraz nowoczesne zaplecze warsztatowo-edukacyjne.

Inwestycja przewiduje pełne dostosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wdrożenie nowoczesnych standardów energetycznych. Prace obejmą m.in. budowę przeszklonego pawilonu wejściowego łączącego Wieżę Ciśnień z Warsztatem Rymarza oraz zagospodarowanie terenu wokół budynków, co otworzy tę część Muzeum na miasto.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1694695948 unnamed

Świętochłowice zamówiły remediację hałdy przy stawie Kalina

W ciągu dwóch i pół roku wykonana ma zostać rekultywacja i remediacja hałdy po dawnych zakładach chemicznych przy stawie Kalina w Świętochłowicach (Śląskie). W poniedziałek lokalne władze zamówiły u spółki Remea prace o wartości 25,9 mln zł brutto. Efektem ma być przekształcenie hałdy w park.

Gliwice: Kolejna inwestycja. Rozpoczęła się budowa alei pieszo-rowerowej na południu miasta

W Gliwicach rozpoczęła się budowa pieszo-rowerowej Alei Noworybnickiej, przebiegającej równolegle do przelotowej ul. Rybnickiej w południowej części miasta - wynika z poniedziałkowej informacji lokalnego samorządu.

1734613290 katowice

Katowice zamówiły u Solarisa 15 autobusów miejskich na gaz

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach zamówiło u Solarisa piętnaście autobusów z napędem gazowym - podał w poniedziałek katowicki magistrat. Wartość umowy to 38 mln zł, z tego ponad 25 mln zł pokryją środki unijne.

Grzegorz Wacławek o przyszłości PGG: Nie możemy zaklinać rzeczywistości

Czy mamy zamykać? Czy mamy rozwijać? Czy mamy coś zmieniać? To dylematy, przed którym stoi Polska Grupa Górnicza, ale i górnictwo w całej Europie – mówił podczas konferencji „Trójkąt Transformacji” Grzegorz Wacławek, wiceprezes PGG ds. restrukturyzacji. - Restrukturyzacja i moje zadanie tak naprawdę polega na tym, bym odpowiedzialnie przygotował spółkę do zmiany. Do tego, by się dostosowała do tych zmian gospodarczych, które czekają region - dodał wiceprezes.