Prawie 650 mln zł na inwestycje w Lubelskim Węglu Bogdanka w trzech kwartałach 2024 r.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Inwestycje są kluczowe dla kontynuowania wydobycia w kolejnych latach. W pierwszych trzech kwartałach 2024 r. Lubelski Węgiel Bogdanka na ten cel wydał ponad 645 mln zł. Najwięcej środków przeznaczonych zostało na nowe wyrobiska oraz modernizację istniejących.

W ciągu dziewięciu miesięcy ubiegłego roku Grupa LW Bogdanka zainwestowała blisko 645,3 mln zł, czyli 63,7 proc. zaplanowanych wydatków na inwestycje w 2024 r. Plan inwestycyjny na 2024 r. spółki wyróżnia dwie grupy: inwestycje rozwojowe i odtworzeniowe (m.in. zakupy, modernizacje i remonty maszyn i urządzeń oraz budowa lub modernizacja obiektów budowlanych i systemów) oraz operacyjne (w tym wykonywanie i modernizacja wyrobisk w polu Bogdanka, Nadrybie, Stefanów i Ostrów).

W tej pierwszej grupie znalazł się zakup nowych maszyn i urządzeń podlegających montażowi – poniesione nakłady wyniosły 8,57 mln zł na zakup i montaż m.in. kombajnu chodnikowego, kombajnu ścianowego, ciągnika manewrowego, pompy głównego odwadniania oraz śluz wentylacyjnych.

Zakupiono dobra gotowe na łączną kwotę 29,95 mln zł, a najważniejsze to: zakup wagonów towarowych węglarek (33 szt.); urządzenia transportowe gotowe (m.in. kontenery bez podwozia WSD.006, wózki hamulcowe WHR); pompy i agregaty hydrauliczne (sprężarki śrubowe, zespół pompowy WPS), urządzenia elektryczne (w tym silniki elektryczne, ognioszczelne pole rozdzielcze), urządzenia gotowe pozostałe, m.in. wiertnica hydrauliczna typu WD, kotwiarki hydrauliczne UW-1 i separatory odśrodkowe.

Na modernizacje i remonty maszyn i urządzeń przeznaczono kwotę 14,43 mln zł, a środki te przeznaczono m.in. na modernizację silnika prądu stałego, remonty okresowe węglarek, remonty generalne lokomotyw S-200, a także remont przenośnika ścianowego PF-4/1032. Na zakup kompleksu kombajnowego spółka wydała 168,7 mln zł i aktualnie prowadzony jest ruch próbny urządzenia.

Wśród inwestycji rozwojowych przedstawiciele LW Bogdanka wskazali: rozbudowę obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych w Bogdance (poniesione nakłady: 267 tys. zł, a aktualnie osuszany jest teren pod rozbudowę następnego sektora; na rozbudowę centralnej klimatyzacji pola Bogdanka – wydano 1,69 mln zł na modernizację wężownic w skraplaczach natryskowo-wyparnych; na instalacje energetyczne, mechaniczne i telekomunikacyjne – nakłady w kwocie 2,15 mln zł zostały poniesione m.in. na rozbudowę sieci elektroenergetycznych i zabudowę rurociągu DN 100 w szybie 1.5.; na prace w obiektach rozdzielni maszyn wyciągowych i pozostałych układów elektroenergetycznych wydano 7,32 mln zł – m.in. na wykonanie rozdzielni 6 kV RP-2 w polu Stefanów, modernizację systemu MicroScada i układ chłodzenia powietrza wlotowego MW S1.3.; na inwestycje odtworzeniowe w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla przeznaczono 16,34 mln zł – m.in. na modernizację obiektów ZPMW, we wrześniu br. zakończono wymianę dwóch osadzarek w ob. 46.1.; na obiekty rozdzielń i stacji 110/6 kV – poniesiono nakład 2,22 mln zł na modernizację stanowisk transformatorów T-7 i T8 110/6 kV, a także na wymianę dwóch transformatorów 110/kV GSTR w Stefanowie; na budowę i modernizację obiektów i instalacji z działalności podstawowej wydano 5,02 mln zł, które przeznaczono m.in. na wykonanie rurociągu przesyłowego wody pitnej, a także przystosowanie szybu do jazdy ludzi i transportu materiałów po stronie przeciwciężaru oraz pozostałe inwestycje – nakład w wysokości 54 tys. zł poniesiono na dokumentację techniczną stanowisk ładowania samochodów elektrycznych.

Wśród pozostałych inwestycji wymieniono: teleinformatykę – 6,78 mln zł przeznaczono m.in. na system dołowej łączności bezprzewodowej, system monitoringu obiektów spółki, a także zakup sprzętu i systemów komputerowych; administrację – 3,04 mln zł przeznaczono m.in. na rozbudowę parkingów w polu Stefanów, a także zabudowę klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych; transport – na uzupełnienie floty przeznaczono kwotę 869 tys. zł. Natomiast na budowę obiektów budowlanych na powierzchni, inwestycje kolejowe oraz zakup pozostałych urządzeń przeznaczono nakłady w wysokości 478 tys. zł.

Jeśli chodzi o ochronę środowiska, spółka wydała łącznie 25,33 mln zł na budowę pompowni wód dołowych na rowie RE „Żelazny” wraz z jego przebudową w celu likwidacji rozlewiska na przedpolu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz umożliwienia swobodnego odprowadzenia wód dołowych ograniczonego przez szkody górnicze.

W przypadku drugiej grupy, czyli inwestycji operacyjnych, nowe wyrobiska realizowane są zgodnie z obowiązującym harmonogramem robót górniczych. Łączna długość wykonanych wyrobisk korytarzowych realizowanych w ramach inwestycji w ciągu trzech kwartałów wyniosła ok. 13 km (wszystkie 16,4 km), a ich wartość wyniosła 292,52 mln zł. Natomiast modernizacje wyrobisk w zakresie przebudów chodnikowych, przebudów wyrobisk pionowych oraz modernizacja zbiorników retencyjnych były realizowane zgodnie z założonym harmonogramem na łączną wartość 54,9 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia.