Normy dedykowane pod rosyjski węgiel

fot: Maciej Dorosiński

- To bardzo dobrze, że uporządkowano sprawy związane z funkcjonowaniem polskiego górnictwa. Dobrze , że w proces naprawy branży włączyły się spółki energetyczne, a przede wszystkim państwo - stwierdził lider Sierpnia 80 Bogusław Ziętek

fot: Maciej Dorosiński

- To rozporządzenie to katastrofalna decyzja ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ono przyspieszy likwidacje polskich kopalń, bo żadna ze spółek węglowych nie będzie w stanie spełnić norm zwartych w tych nowych przepisach – tak ministerialną propozycję w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka-Ludzie ocenia Bogusław Ziętek, lider WZZ Sierpień 80.

Jak dodaje, proponowane normy przełożą się na utratę przychodów dla polskiego górnictwa na poziomie od 3,5 do 4 mld zł rocznie.

- Oczywiście największy cios otrzyma Polska Grupa Górnicza, która produkuje tego węgla ok. 2,5 mln t. Jest to dla mnie dziwna sytuacja, bo dwa lata temu z ogromnym wysiłkiem uniezależniliśmy się od rosyjskiego węgla, który zalewał polski rynek i to był przede wszystkim sortyment gruby. Teraz ktoś chcę wprowadzić rozporządzenie i normy, które są dedykowane pod węgiel rosyjski i których polskie kopalnie nie są w stanie spełnić. Ta decyzja spowoduje, że do polskiego górnictwa trzeba będzie dopłacać. W tym roku nie pięć miliardów tylko osiem, dziewięć, a może dziesięć. To jest sposób na likwidacje branży, bo pozbawiamy ją przychodów na poziomie 3-4 mld zł. To wszystko w chwili, kiedy energetyka już nie odbiera węgla, mamy kłopot ze znalezieniem miejsca zbytu na polski węgiel, a zwały mamy pełne. Jeśli tak to będzie wyglądać, to koniec roku będzie dramatem dla górnictwa i z tego już się nie podniesiemy. To będzie też dramat dla budżetu, bo trzeba będzie więcej dopłacić – wyjaśnia przewodniczący.

Lider Sierpnia 80 poinformował także o demonstracji, która odbędzie się pod siedzibą MKiŚ 28 czerwca.

- Jedziemy do Warszawy i tam w samo południe pod siedzibą resortu będziemy demonstrować przeciwko tym proponowanym normom. Demonstrację organizują WZZ Sierpień 80 oraz ZZ Kontra. Jedziemy tam w trzech sprawach. Pierwsza to właśnie rozporządzenie. Druga to niedopuszczenie do wygaszania tzw. „dwusetek” czyli starych bloków węglowych. Natomiast ostatni temat to uruchomienie odkrywki Złoczew dla elektrowni Bełchatów ,co jest bardzo istotne z punktu widzenia polskiego systemu energetycznego – wylicza Bogusław Ziętek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Połączyli potencjał całej branży surowcowej

Wspólny front nauki, geologii i górnictwa dla cyberbezpieczeństwa sektora. Politechnika Śląska oraz Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy dołączają do ISAC SIG — centrum wymiany i analizy informacji o zagrożeniach dla sektora surowców i georóżnorodności. Porozumienie w tej sprawie podpisano 10 czerwca br. w Politechnice Śląskiej. To kolejny etap budowy krajowej platformy współpracy na rzecz odporności cyfrowej górnictwa, energetyki, sektora surowcowego i infrastruktury krytycznej.

Zmiany w składzie zarządu JSW

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował, iż Rada Nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 10 czerwca 2026 roku Adama Rozmusa na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. technicznych i operacyjnych spółki XII kadencji.

Dodatek do planu ruchu kopalni Silesia z negatywną opinią wójta

Gabriela Placha, wójt Goczałkowic-Zdroju negatywnie zaopiniowała dodatek do planu ruchu spółki Bumech Oddział KWK Silesia w Czechowicach-Dziedzicach na okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2027 r.

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.