Normy dedykowane pod rosyjski węgiel

fot: Maciej Dorosiński

- To bardzo dobrze, że uporządkowano sprawy związane z funkcjonowaniem polskiego górnictwa. Dobrze , że w proces naprawy branży włączyły się spółki energetyczne, a przede wszystkim państwo - stwierdził lider Sierpnia 80 Bogusław Ziętek

fot: Maciej Dorosiński

- To rozporządzenie to katastrofalna decyzja ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ono przyspieszy likwidacje polskich kopalń, bo żadna ze spółek węglowych nie będzie w stanie spełnić norm zwartych w tych nowych przepisach – tak ministerialną propozycję w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka-Ludzie ocenia Bogusław Ziętek, lider WZZ Sierpień 80.

Jak dodaje, proponowane normy przełożą się na utratę przychodów dla polskiego górnictwa na poziomie od 3,5 do 4 mld zł rocznie.

- Oczywiście największy cios otrzyma Polska Grupa Górnicza, która produkuje tego węgla ok. 2,5 mln t. Jest to dla mnie dziwna sytuacja, bo dwa lata temu z ogromnym wysiłkiem uniezależniliśmy się od rosyjskiego węgla, który zalewał polski rynek i to był przede wszystkim sortyment gruby. Teraz ktoś chcę wprowadzić rozporządzenie i normy, które są dedykowane pod węgiel rosyjski i których polskie kopalnie nie są w stanie spełnić. Ta decyzja spowoduje, że do polskiego górnictwa trzeba będzie dopłacać. W tym roku nie pięć miliardów tylko osiem, dziewięć, a może dziesięć. To jest sposób na likwidacje branży, bo pozbawiamy ją przychodów na poziomie 3-4 mld zł. To wszystko w chwili, kiedy energetyka już nie odbiera węgla, mamy kłopot ze znalezieniem miejsca zbytu na polski węgiel, a zwały mamy pełne. Jeśli tak to będzie wyglądać, to koniec roku będzie dramatem dla górnictwa i z tego już się nie podniesiemy. To będzie też dramat dla budżetu, bo trzeba będzie więcej dopłacić – wyjaśnia przewodniczący.

Lider Sierpnia 80 poinformował także o demonstracji, która odbędzie się pod siedzibą MKiŚ 28 czerwca.

- Jedziemy do Warszawy i tam w samo południe pod siedzibą resortu będziemy demonstrować przeciwko tym proponowanym normom. Demonstrację organizują WZZ Sierpień 80 oraz ZZ Kontra. Jedziemy tam w trzech sprawach. Pierwsza to właśnie rozporządzenie. Druga to niedopuszczenie do wygaszania tzw. „dwusetek” czyli starych bloków węglowych. Natomiast ostatni temat to uruchomienie odkrywki Złoczew dla elektrowni Bełchatów ,co jest bardzo istotne z punktu widzenia polskiego systemu energetycznego – wylicza Bogusław Ziętek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.