Noe bloki w Dolnej Odrze będą zasilane gazem z terminalu LNG

1560517907 dolna odra maj 2019 pge giek

fot: PGE GiEK

Budowa dwóch nowych bloków gazowych o mocy łącznej 1,4 GW pod Szczecinem będzie kosztować ok. 4 mld zł

fot: PGE GiEK

Gaz-System i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisały umowę na przyłączenie elektrowni Dolna Odra do sieci gazowej. Dzięki temu nowo wybudowane bloki gazowo-parowe będą w przyszłości zasilane gazem z terminalu LNG w Świnoujściu. Inwestycja wiąże się z wybudowaniem ok. 63 km gazociągu i stacji gazowej.

Projekt jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moce wytwórcze w systemie energetycznym w tym regionie. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji: budowy bloków gazowo-parowych oraz gazociągu przyłączeniowego ma strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię elektryczną pochodzącą z niskoemisyjnych jednostek wytwórczych o wskaźniku emisyjności poniżej 550 kg/MWh, zgodnym z zapisami tzw. Pakietu Zimowego Unii Europejskiej. Początek eksploatacji dwóch nowych bloków energetycznych, o łącznej mocy ok. 1400 MW, zasilanych „błękitnym paliwem” planowany jest na IV kwartał 2023 r. 

- Gaz-system rozbudowuje krajowy system przesyłowy wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu gospodarki na niskoemisyjne źródła energii. Spółka w porozumieniu z polskimi firmami energetycznymi tak planuje przebieg procesów przyłączeniowych, aby je realizować zgodnie z terminami – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.

- Realizacja projektu istotnie przyczyni się do wypełnienia celów klimatycznych UE i jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce, zakładającymi budowę niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE. Projektowane, nowoczesne jednostki wytwórcze będą miały szansę na długoterminowe wsparcie dzięki mechanizmowi Rynku Mocy. Będzie to możliwe w szczególności dzięki spełnieniu wymagań konkluzji BAT oraz kryterium emisyjności poniżej 550 kg CO2/MWh, wymaganego przez Unię Europejską - powiedział Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Gazociąg połączy Elektrownię Dolna Odra z istniejącą infrastrukturą gazową Gaz-System. Gaz będzie dostarczany z terminalu LNG w Świnoujściu poprzez istniejący gazociąg Szczecin - Lwówek oraz planowany odcinek Goleniów – Lwówek projektowany w ramach Projektu Baltic Pipe.

Trasa gazociągu przyłączeniowego o średnicy DN700 mm i ciśnieniu MOP 8,4 MPa będzie przebiegać przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin:  Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino, Widuchowa. Zakres inwestycji obejmuje budowę gazociągu z układem włączeniowym do zespołów zaporowo-upustowych istniejącego gazociągu DN 700 MOP 8,4 MPa Szczecin – Lwówek oraz projektowanego gazociągu DN 1000 MOP 8,4 MPa relacji Goleniów – Lwówek w miejscowości Przywodzie. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m3/h.   

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.