Gospodarka: Transformacja będzie łagodna wtedy, jeżeli prawo będzie pomagać, a nie przeszkadzać

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

- Dzisiaj nasze województwo śląskie ma dwa razy więcej pieniędzy, niż miało kiedykolwiek rocznie wcześniej. To wszystko dzięki Unii, dzięki temu, że mieliśmy dobry pomysł - mówił w Katowicach Jerzy Buzek

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+14 Zobacz galerię

Galeria
(17 zdjęć)

Kilka lat temu rozpoczęliśmy dyskusję na temat tego, jak można zmieniać całą Europę i co jest do tego potrzebne. Udało się w końcu wymyślić Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Dzisiaj województwo śląskie ma dwa razy więcej pieniędzy niż miało kiedykolwiek rocznie wcześniej. To wszystko dzięki Unii. Dzisiaj dla naszego kraju musimy mieć pomysł, w jaki sposób zachęcimy naszych obywateli do aktywnego uczestniczenia i aktywnej obecności w Unii Europejskiej – powiedział prof. Jerzy Buzek podczas konferencji Industry in Transition zorganizowanej 15 bm. w Katowicach, pod auspicjami Regionalnej Izby Gospodarczej.

W trakcie debaty omawiano aktualne trendy w unijnej polityce klimatycznej i przemysłowej.

- Kilka lat temu rozpoczęliśmy dyskusję na temat tego, jak można zmieniać całą Europę i co jest do tego potrzebne. Gościliśmy wybitne postacie unijnej polityki, komisarzy. Właściwie łatwo było przekonać ludzi, że musimy iść tą drogą. Dzisiaj nasze województwo śląskie ma dwa razy więcej pieniędzy, niż miało kiedykolwiek rocznie wcześniej. To wszystko dzięki Unii, dzięki temu, że mieliśmy dobry pomysł. Dzisiaj dla naszego kraju musimy mieć pomysł, w jaki sposób zachęcimy naszych obywateli do aktywnego uczestniczenia i aktywnej obecności w Unii Europejskiej – podkreślił prof. Jerzy Buzek.

Przypomniał, że w 2007 r. Polska zgodziła się na mechanizm trzy razy dwadzieścia, a zrobił to taki sam rząd, jaki odszedł kilka miesięcy temu. Taki sam rząd - jak mówił dalej Jerzy Buzek - także w 2015 r. podpisał Porozumienie Paryskie, a potem potwierdził wszystkie rozwiązania Unii Europejskiej w tej sprawie. Przypomniał, że w 1995 r. Regionalna Izba Gospodarcza przygotowała program przekształceń dla województwa śląskiego, dla Śląska i Zagłębia.

- Współpracowały samorządy, uczelnie, biznes, który powstawał, myśmy ten program realizowali. On został wdrożony. Byłem kilka dni temu w Rybniku, tam już nie ma smogu. O zagrożeniach dla miasta w tym kontekście mówiono jeszcze pięć, siedem lat temu. Dziś to wszystko zupełnie inaczej wygląda. My jesteśmy w stanie to zrobić, do tego jesteśmy powołani – przekonywał prof. Jerzy Buzek.

- Ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji, żebyśmy jakby o miksie energetycznym decydowali w innym miejscu niż Śląsk. To państwo, jako przemysł musicie zdecydować, jaki ten miks energetyczny ma być i co was interesuje z różnych względów. Naszą rolą jako rządu jest zapewnienie tego elementu społecznego, ale państwa rolą jest to, żeby nam wskazać tę drogę i pokazać, którą ścieżką chcecie państwo iść – mówiła Marzena Czarnecka, minister przemysłu, zwracając się do przedstawicieli branż: energetycznej, OZE, metalurgii, górnictwa i nowych technologii obecnych podczas debaty.

- Chcielibyśmy, żeby ta transformacja była łagodna. Łagodna będzie wtedy, jeżeli prawo będzie pomagać, a nie przeszkadzać. Mam stuprocentowe przekonanie, że przez ostatnie osiem lat ta regulacja przeszkadzała, a nie pomagała, więc naszą rolą jest to, żeby ją tak „odchudzić”, żeby prawo pomagało, a nie przeszkadzało - tłumaczyła z dalej minister.

Zwróciła uwagę na pozytywny udział Unii Europejskiej w prawnym kształtowaniu podstaw transformacji poprzez wskazywanie kierunków transformacji.

- Polskie prawo dobudowywało do tego taką historię, rodzącą pewnego rodzaju kontrowersje: że to, co jest proste, staje się trudne. Tego byśmy chcieli uniknąć i mam nadzieję, że w tym kierunku będziemy podążać – zadeklarowała.

Głos zabrał także wojewoda śląski Marek Wójcik.

- Wszyscy wiemy o tym, że transformacja na Śląsku jest procesem, który już się rozpoczął natomiast potrzebujemy wsparcia ze strony przedsiębiorców oraz środków europejskich. Ten dzień jest dniem szczególnym bo do Polski wpłynęło pierwsze 6 mld 300 mln euro z funduszy KPO. Liczymy na to, że dzięki tym środkom będzie się udawało nasz przemysł modernizować po to byśmy z tej szansy, jaką jest transformacja przemysłu mogli skorzystać – zaakcentował.

- Przemysł będący jednym z fundamentów gospodarki od lat stoi w obliczu różnorodnych wyzwań - łatwiejszych trudniejszych, takich które przeszkadzają i takich które budują. Ale zmiany klimatyczne i rosnące oczekiwania społeczne dotyczące zrównoważonego rozwoju faktycznie bardzo mocno wpływają na światowa konkurencję. Nie wolno nam zapominać, że przemysł jest źródłem rozwoju, innowacji i kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo gospodarcze. Dla gospodarki to jest prawie 20 proc,. naszego PKB, który wytwarza przemysł – zwrócił uwagę Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

W sektorze energetyki – jak dodał - transformacja jest nieuchronna.

- Świat zmierza w kierunku odnawialnych źródeł energii, redukcji CO2, zwiększenia efektywności energetycznej. Musimy być gotowi na innowacje, które pozwolą nam utrzymać konkurencyjność i równowagę ekonomiczną. Nie powinniśmy się bać tego, co nieuchronne. Dziś kontynuujemy rozmowy o tym, w jaki sposób Komisja Europejska, w jaki sposób Parlament Europejski powinien z nami rozmawiać mówił dalej Tomasz Zjawiony.

Na 3 i 4 czerwca br. Regionalna Izba Gospodarcza zapowiada kolejną debatę, Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki Industry in TransitiOn.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.