NFOŚiGW: 7 mld zł na projekty środowiskowe

fot: ARC

Przedsiębiorstwa rozważające inwestowanie w energooszczędne rozwiązania mogą też liczyć na preferencyjne pożyczki z Funduszu w wysokości od 3,5 do 42 mln zł

fot: ARC

W 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyda ponad 7 mld zł, m.in. na ochronę klimatu, projekty związane z efektywnością energetyczną czy gospodarką odpadami - poinformowała w poniedziałek (28 stycznia) prezes zarządu Funduszu Małgorzata Skucha.

- W stosunku do niecałych 5 mld zł, które zostały wydane w 2012 roku, na ten rok mamy bardzo ambitny plan wydania ponad 7 mld zł - powiedziała Skucha podczas spotkania z dziennikarzami.

Pieniądze będą pochodziły ze środków własnych Funduszu i z Unii Europejskiej, przykładowo z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Skucha poinformowała, że Fundusz wraz ze swymi wojewódzkimi oddziałami będzie przeznaczał pieniądze przede wszystkim na projekty likwidacji tzw. niskiej emisji. Chodzi o zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych poziomów zawartości pyłów oraz emisji CO2. Na ten cel zostanie przeznaczone 400 mln zł.

Skucha dodała, że ponad 1 mld zł zostanie przeznaczonych na zadania związane z ochroną klimatu, m.in. na realizację projektów służących poprawie efektywności energetycznej. Jak podkreśliła, zarząd Funduszu ma nadzieję, że "w końcu uda się uchwalić ustawę o OZE (Odnawialnych Źródłach Energii - PAP)", która pozwoli odblokować wiele projektów z gotowymi już promesami.

- Myśleliśmy, że w 2012 r. zostanie ona wdrożona. Banki nie chcą współfinansować projektów nie wiedząc, jaki będzie system wsparcia (dla instalacji OZE - PAP). Nasi beneficjenci, pomimo obniżenia przez nas oprocentowania, nie mogą zaleźć (tego dodatkowego - red.) współfinansowania - zaznaczyła prezes NFOŚiGW.

Zastępczyni prezes Funduszu Barbara Koszułap dodała, że brak ustawy o OZE powoduje także problemy z realizowaniem projektów biogazowi. W wielu przypadkach są już one zrealizowane, ich właściciele czekają tylko na ustawę, aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie tych instalacji - podkreśliła.

Koszułap poinformowała również, że w drugim kwartale br. ma zostać ogłoszony szósty konkurs na dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych. Środki będą pochodziły z NFOŚiGW. Dzięki ustawie o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, projekty te będą mogły być zrefinansowanie ze sprzedaży jednostek emisji gazów cieplarnianych (AAU).

Dodała, że poprawa stanu środowiska, jaka wynika z realizacji projektów ekologicznych finansowanych z AAU, jest znacząca. Poprzez realizację tych projektów i pokazując ich efekty Fundusz chce zachęcić potencjalnych nabywców jednostek emisji gazów cieplarnianych, oferowanych przez stronę polską.

Prezes NFOŚiGW poinformowała również, że finansowane będą projekty związane z gospodarką odpadami.

- Pierwszego lipca wchodzi pełną parą rewolucja śmieciowa (...) Wspieraliśmy samorządy, nie tylko w zakresie działań edukacyjnych, ale również w zakresie działań inwestycyjnych - zaznaczyła.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.