Szolka Powstańca ma przypominać o bohaterskich zrywach Ślązaków

1579171569 kubek muzeum powstan

fot: muzeumpowstanslaskich.pl

Szolka Powstańca ma być produkowana przez Porcelanę Śląską

fot: muzeumpowstanslaskich.pl

W poniedziałek, 27 stycznia, w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zostanie otwarta wystawa projektów studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pn. „Szolka Powstańca”. Wtedy poznamy także laureatów konkursu na najlepszy powstańczy kubek. W przedsięwzięcie poza Muzeum i katowicką ASP zaangażowało się także Porcelana Śląska. 

Wystawa dedykowana jest 100-leciu Powstań Śląskich, które obchodzone są w latach 2019-2021 w kontekście odzyskania niepodległości i odbudowy państwa polskiego, jako istotnego wydarzenia regionalnego mającego wpływ na historię Polski i Europy poprzez ukazanie Powstań Śląskich i plebiscytu, najważniejszych wydarzeń w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski po sześciu wiekach funkcjonowania pod czeską, a później niemiecką jurysdykcją. Powstania Śląskie (1919-1921) to trzy zrywy ludności polskiej, w których życie oddało kilka tysięcy osób. Do dziś nie wiadomo, ilu tak naprawdę walczyło. Podaje się liczbę kilkudziesięciu tysięcy. Nie znamy wszystkich nazwisk. 

„Szolka Powstańca” będzie produkowana wg projektów konkursowych przez Porcelanę Śląską jako pamiątka edukacyjna w Muzeum Powstań Śląskich, w Porcelanie Śląskiej i innych zainteresowanych sprzedażą gadżetu miejscach. W taki prosty, użytkowy sposób szolka ma przypominać o Powstaniach Śląskich.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum od 27 stycznia 2020 r. do 14 lutego 2020 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.