Katowice: premier Mateusz Morawiecki o zaawansowaniu Programu dla Ślaska

fot: Maciej Dorosiński

- Chciałbym, zdając raport z realizacji Programu dla Śląska, powiedzieć, że Śląsk był kluczem do wielkości nie tylko w Polsce, ale i w Europie Centralnej – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Katowicach

fot: Maciej Dorosiński

+12 Zobacz galerię

Galeria
(15 zdjęć)

- Tutaj jest ogromny potencjał - on stanowi o sile Śląska. Jego historia jest kołem zamachowym przemysłu śląskiego i całej Polski. Uważam, że to jest i będzie coraz lepsze miejsce do życia – powiedział w czwartek, 10 października, w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przyjechał, aby podsumować stopień realizacji Programu dla Śląska, który został zaprezentowany w grudniu 2017 r. Jak podał premier, dotychczas w ramach tego projektu w regionie zainwestowano już 48 z zaplanowanych 62 mld zł.

Szef rządu, zanim w Muzeum Śląskim spotkał się z władzami wojewódzkimi i samorządowymi oraz przedstawicielami instytucji państwowych, związków zawodowych i spółek skarbu państwa, uczestniczył w rozmowach podsumowujących dwa lata funkcjonowania Programu dla Ślaska. Towarzyszyli mu m.in. członkowie rządu: minister rodziny, pracy, i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister energii Adam Gawęda.

Premier podkreślił, że projekt realizowany w woj. śląskim jest szczególny i przyciąga innowatorów z całego świata. Szef rządu zwrócił także uwagę na aspekt demograficzny przedsięwzięcia. Zapowiedział, że zależy mu na tym, aby ci którzy opuścili Śląsk powrócili.

- Chciałbym, zdając raport z realizacji Programu dla Śląska, powiedzieć, że Śląsk był kluczem do wielkości nie tylko w Polsce, ale i w Europie Centralnej – powiedział szef rządu.

- Jestem przekonany, że Program dla Śląska, który realizujemy, przyłoży się do tego, przyczyni się do tego, że Śląsk, tak jak kiedyś, będzie perłą w koronie produkcji w Polsce. (…) Musimy tę perłę w odpowiedni sposób wykorzystać – podkreślił Morawiecki.

Premier docenił także prace członków rządu pochodzących ze Śląska.

- Mając takich ministrów mamy gwarancję, że Program dla Śląska będzie służył ludziom, rodzinom i temu, by śląska tradycja - połączenie etosu pracy, patriotyzmu i wiary w przyszłość - przełożyły się na rozwój Polski w kolejnych dziesięcioleciach – przyznał.

W czasie spotkania zaprezentowano także internetową platformę, które umożliwia śledzenie postępów w realizacji Programu dla Śląska. Do jej uruchomienia szefa rządu zaprosiła prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej prof. Barbara Piontek.

W trakcie spotkania podpisano umowy na rewitalizację linii kolejowych Bronów-Bieniowiec-Skoczów-Goleszów-Cieszyn/Wisła Głębce oraz na budowę drogi ekspresowej S1 Przybędza - Milówka. 

Przypomnijmy, że najważniejsze cele Programu dla Śląska to: rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej, wykorzystanie potencjału województwa śląskiego, poprawa warunków rozwojowych miast województwa, wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych, zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców, poprawa jakości środowiska przyrodniczego.

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.