Górnictwo: słowacki bogacz znów oskarża, tym razem polski rząd

1332586806 karwina kopalnia nwr

fot: OKD

Spółka NWR w ubiegłym roku sprzedała 10,7 mln t węgla i 600 tys. t koksu, osiągając skonsolidowane przychody z działalności kontynuowanej wynoszące 1,632 mln euro

fot: OKD

Spółka Arca Capital Bohemia należąca do Grupy Arca Capital słowackiego biznesmena Pavla Krupy złożyła w Komisji Europejskiej skargę na polski rząd. Skarga dotyczy "niedozwolonej pomocy publicznej dla kopalń węgla kamiennego" - czytamy w komunikacie.

Według Krupy na niedozwolonej pomocy cierpi spółka OKD.

Krupa podkreśla, że spółka OKD posiada swoje kopalnie blisko granicy z Polską i jest zdolna do oferowania swego produktu, którym jest węgiel, także polskim odbiorcom. Nie robi tego, ponieważ polski węgiel sprzedawany jest przez polskich producentów taniej.

Słowacki miliarder wskazuje spółki, które - jego zdaniem - zostały objęte niedozwoloną pomocą. Są to Kompania Węglowa, Polska Grupa Górnicza oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

Spółka Arca Capital jest jednym z wierzycieli OKD w postępowaniu upadłościowym. Właściciel firmy, jeden z najbogatszych Słowaków, Pavol Krupa, kilkakrotnie składał kierownictwu OKD oferty przejęcia spółki.

W maju br., po ogłoszeniu upadłości OKD, złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków kierownictw spółek: OKD, NWR i AHG. Według niego, wywierali oni niedozwolony nacisk na rząd w Pradze, w celu ratowania zbankrutowanej firmy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.