Eko: była Kawka, nie ma Kawki?

fot: ARC

Program służy m.in. wsparciu realizacji postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (CAFE)

fot: ARC

Rząd nie będzie dopłacał obywatelom do wymiany starych kotłów węglowych na nowoczesne. W ogłoszonej 23 maja 2016 r. informacji o programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zabrakło programu KAWKA - podał Polski Alarm Antysmogowy. We wtorek (24 maja) NFOŚGiW nie potwierdził, ani nie zaprzeczył tej informacji.

Zainteresowanie dofinansowaniem z tego programu było spore. Na tyle, że np.w Krakowie tamtejszy Wojewódzki FOŚiGW zamieścił ogłoszenie:

"W związku z licznymi zapytaniami w sprawie realizacji programów "Poprawa efektywności energetycznej Część 4b) Ryś - termomodernizacja budynków jednorodzinnych poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej" oraz "Poprawa jakości powietrza. Część 3) KAWKA - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii" uprzejmie informujemy, iż Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie nie może podejmować dalszych działań do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia powyższej kwestii przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejˮ.

W 2015 r. , jak wynika z raportu podsumowującego realizację przez gminy programu ochrony powietrza, w Małopolsce sfinansowano z wymienionych wyżej programów ponad 10 tys. inwestycji ograniczających niską emisję zrealizowano ( o ponad 2 tys. więcej niż w 2014 r. i o 6,5 tys. więcej niż w 2013 r.

- Bez dopłat program wymiany kotłów w wielu miastach może ponieść porażkę. Czeka nas ciężka smogowa zima - przewiduje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - W polskich domach zainstalowanych jest ponad 3 miliony niskosprawnych kotłów węglowych, które stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza pyłem i rakotwórczym benzo[a]pirenem. Niestety, rząd nie umiał znaleźć pieniędzy na wymianę choćby części z nich, a walka o czyste powietrze schodzi na dalszy plan. Takie działania, a może raczej ich brak, skazują polskich obywateli na kolejne lata oddychania toksycznym, zanieczyszczonym powietrzem.

Portal górniczy chciał poznać opinię NFOŚiGW. Rzecznik prasowy nie odbierał telefonu. Czekamy na jego odpowiedź na maila w rzeczonej sprawie. Może zaszła pomyłka?

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.