Sejm: spółki energetyczne stracą możliwości kredytowe

fot: ARC

Minister Tchórzewski relacjonował wyniki audytu w energetyce i górnictwie węgla kamiennego

fot: ARC

W środę (11 maja) od 9:00, przez ponad 7 godzin, w Sejmie rząd przedstawiał informacje o wynikach audytu koalicji PO-PSL. O 16:50 o energetyce i górnictwie węgla kamiennego za czasów poprzedniego rządu.

- Bardzo trudno w takim krótkim czasie powiedzieć o problemach, które były i są trudne - zastrzegł na początku minister Tchórzewski, wiedząc, że na przedstawienie wyników audytu w dwóch wspomnianych branżach ma zaledwie kilkanaście minut.

Minister energii ocenił decyzje dotyczące prywatyzacji w energetyce "jako błędne i w dłuższej perspektywie szkodliwe dla państwaˮ.

- Na skutek błędnych decyzji spółki energetyczne stracą swoje możliwości kredytowe - zaalarmował Krzysztof Tchórzewski.

Zdaniem ministra spółki energetyczne, po skończeniu niezbędnych dla bezpieczeństwa kraju inwestycji w Opolu, Kozienicach, czy w Ostrołęce, "praktycznie stracą możliwości kredytowe, zarówno w zakresie modernizacji, rozwoju i nowych inwestycji". W najbliższych latach niezbędne będzie zainwestowanie nawet 40 mld zł m.in. w nowe moce - powiadomił minister wysłuchujących go w Sejmie posłów.

Tchórzewski odnosząc się do działań koalicji PO-PSL w sektorze energetycznym (podlegającym wówczas Ministerstwu Skarbu Państwa) stwierdził stanowczo:

- Z tych 8 lat 7,5 roku oceniam negatywnie, a nawet szkodliwie.
Pozytywnie wyraził się o działaniach ostatniego ministra skarbu Andrzej Czedrwińskiego, który jego zdaniem "coś próbował robić dla sektora energetycznegoˮ.

W opinii ministra energii działania prywatyzacyjne w energetyce były podejmowane "w krótkokresowym interesie budżetowym", a najważniejszy dla tych spółek stawał się interes akcjonariuszy, a nie bezpieczeństwo energetyczne państwa.

- Energetyka jest podstawowym narzędziem gospodarczym państwa. To od energetyki zależy, czy państwo się rozwija, czy może tworzyć miejsca pracy, czy może tworzyć nowe przedsiębiorstwa.

Tchórzewski mówił, że inwestycje w energetyce były "nietrafione i szkodliweˮ. Zilustrował to przykładem budowy elektrowni w Stalowej Woli, na którą dotychczas wydano miliard złotych, a trzeba jeszcze, dla dokończenia inwestycji, 400 mln. Nie dość tego, gdy elektrownia będzie już działać, to rocznie wygeneruje 100 mln zł straty.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.